Skocz do zawartości

Future


Max1414

Polecane posty

Mam dość nietypowe pytanie ... mam 16 lat (i nazywam się Wojtek[CZEŚĆ WOOOOJTEK] - joke xD) i od dwóch lat programuje w Delphi 7, naszło mnie na myślenie przyszłościowe i chciałbym się dowiedzieć co powinienem robić, aby w przyszłości było łatwiej tzn. czy jeszcze jakiś języków się poduczyć, czy w jakiś konkretny dział Delphi rozwijać itp...

 

Do tej pory głównie robie programy użytkowe, na swoje potrzeby, ale również udostępniam je 4all :]...

Myślałem nad nauką C++ nawet kupiłem książkę, ale po prostu jak widzę ten kod to białej gorączki dostaje :).

Poza tym musiałbym w C++ coś pisać, żeby się nauczyć tego języka, bo samą teorią niewiele zdziałam - a tymczasem piszę w Delphi

Moje projekty: http://wojciechkulik.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Ja zaczalem od delphi. Z lekkim oporem nauczylem sie php. Jak zalapalem o co chodzi w programowaniu to nauczylem sie c/cpp bez wiekszego problemu. Programowanie we wszystkich jezykach jest podobne jak na moj gust.

 

Uwazam ze trudniej jest opanowac "programowanie" jako sztuke (wiedziec jak mysli komputer) niz sam jezyk. Poucz sie jakiegos innego jezyka. Warto sprobowac bo moze bardziej przypadnie Ci do gustu. Dokumentacja w reke i do dziela!

 

Jakis konkretny dzial? To zalezy co chcialbys robis w przyszlosci. Mozesz zostac specem od baz danych badz od GUI - twoj wybor, wybierz to co najbardziej lubisz :)

Pozdrawiam,

vo7 (;

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

php mógłbym w sumie spróbować :) , znacie jakiś dobry kurs godny polecenia na początek :)?

Jak zobaczysz kod PHP to też dostaniesz białej gorączki, bo jest bardzo podobny do C++ :D

 

Sam C++ daje Ci dużo możliwości, bo jest wiele języków C-podobnych.

np. Java, PHP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze żebyś nie stał w miejscu, tylko uczył się nowych rzeczy. Poznaj np. Assemblera żebyś potrafił myśleć od najniższego poziomu...

No i przełamałeś się :/ Już nie masz 666 postów :P

Z asmem to chyba zły pomysł, jak nie pisze systemów operacyjnych, programów potrzebujących dużej wydajności oraz w ogóle większych programów to raczej mu się nie przyda.

Nie trzeba pisać od najniższego poziomu, bo pod konsolę jak się pisze w C++ to też nie myśli się raczej o gui, tylko o działaniu algorytmu.

 

Chociaż myśląc przyszłościowo, to chyba najłatwiej jest pisać strony internetowe :) Bo programów już jest masa. Ale najlepiej jest umieć robić to i to. Na studiach informatycznych w programie są zajęcia z C, C++, Delphi, PHP, Javy, więc raczej C++ Cię nie ominie, chyba, że zmienią program nauczania ;) Oprócz tego, często jest się wprowadzanym do Linuxa, to też warto się z nim już teraz zapoznać.

 

Opis kierunku Informatyka w moim mieście: http://iinf.pwszjar.edu.pl/ksztalcenie.html

Oczywiście ja tam nie będę studiował :P Ale na innych uczelniach często się widzi to samo. Bo przecież program informatyki jest wszędzie taki sam (no może zdarzają się wyjątki).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczysz kod PHP to też dostaniesz białej gorączki, bo jest bardzo podobny do C++ :D

 

Sam C++ daje Ci dużo możliwości, bo jest wiele języków C-podobnych.

np. Java, PHP.

 

wiem jak wygląda php ;) , ale z tego co widziałem nie używa się jakiś bardzo skomplikowanych rzeczy - tak jak w C++, zwykłe pętelki, instrukcje warunkowe itp. są :D

 

ASM raczej odpada, no bo narazie mi się to zupełnie nie przyda :]

 

Kurde... no może i racja z tym C++, mam już książkę dobrą więc można by ruszyć, tylko kurcze jak dla mnie nauczyć się tego jest gorzej niż pierwszego języka, no bo nie bardzo jest na czym praktykować - w sensie jak mam wizję na program to chcę go zrobić jak najlepiej zatem ruszam do akcji z delphi :)

Moje projekty: http://wojciechkulik.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max - tak samo jak ja masz z tą gorączką :D Ja też mam zamiar za niedługo uczyć się PHP, w Delphi robię od około roku. W rzeczywistości to w Pasacalu siedzę od piątej klasy ale wtedy nie mogłem pojąć większości rzeczy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTATMyślałem nad nauką C++ nawet kupiłem książkę, ale po prostu jak widzę ten kod to białej gorączki dostaje

CYTATMax - tak samo jak ja masz z tą gorączką

 

...

 

ale z tego co widziałem nie używa się jakiś bardzo skomplikowanych rzeczy - tak jak w C++, zwykłe pętelki, instrukcje warunkowe itp. są

 

...

 

Yy proponuje zdjąć klapki z oczu i zauważyć, że Delphi jest tak samo rozwiniętym i zaawansowanym językiem jak C++. A co do PHP - nie no, fakt, rozśmieszyłeś mnie ;) chcesz poznać nowy język? Poznaj dobrze Delphi, ale język, a nie komponenty, bo domyślam się że masz o nim małe pojęcie. PHP to też jest bogaty język i pisząc, że wykorzystuje się w nim "zwykłe pętelki i instrukcje warunkowe" obraża się ten język.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam miałem duża motywacje do nauki C++ :) Kiedy pisałem w delphi 7 (bo akurat tego najczesciej używałem) program, wnerwiało mnie kolorowanie składni i "nudne" IDE. Zobaczyłem code::blocks-a i mnie olśniło, zobaczyłem takie fajne znaczki "{" i "}", super wcięcia oraz zajebiscie pokolorowane "+", wtedy sobie uświadomiłem, że wybrałem smak mojego życia . No dobra, miałem w domu książeczke komupter swiata - programowanie w c++ za 9,50zł to myśle sobie, poczytam i coś zakodze może kiedyś. No i dzisiaj mysle, że znam ten C++ na tyle żeby potrafić go wykorzystać . Jak mi brakuje starego dobrego VCL-a to sobie BCB odpalam i jest git :]

 

Edit:

Co do tematu to przeciętny koder żyje 55 lat i umiera 10 czerwca na zawał bo spalił mu sie dysk twardy.

Lubię cytryny !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(Iskar @ śro, 22 sie 2007 - 01:03) Yy proponuje zdjąć klapki z oczu i zauważyć, że Delphi jest tak samo rozwiniętym i zaawansowanym językiem jak C++. A co do PHP - nie no, fakt, rozśmieszyłeś mnie ;) chcesz poznać nowy język? Poznaj dobrze Delphi, ale język, a nie komponenty, bo domyślam się że masz o nim małe pojęcie. PHP to też jest bogaty język i pisząc, że wykorzystuje się w nim "zwykłe pętelki i instrukcje warunkowe" obraża się ten język.

 

Nie mówiłem, że Delphi jest gorsze, albo lepsze... coś źle zrozumiałeś...

 

CYTATPHP to też jest bogaty język i pisząc, że wykorzystuje się w nim "zwykłe pętelki i instrukcje warunkowe" obraża się ten język.

 

Nie mówię, że tak nie jest, ale jak widzę jakikolwiek kod C++ to jest taki, że... ehhh,

a przykładowo przejrzałem sobie CMS w php - jportal (kiepski bo kiepski, nvm) i nie widzę tam jakiś rzeczy, które przyprawiają o zawrót...

 

CYTATPoznaj dobrze Delphi, ale język, a nie komponenty, bo domyślam się że masz o nim małe pojęcie.

No możliwe, że mam małe :], a co masz na myśli, podaj coś poszukam poczytam itp.

 

 

 

Co do tematu to przeciętny koder żyje 55 lat i umiera 10 czerwca na zawał bo spalił mu sie dysk twardy.

Czemu 10 czerwca;P ?

 

PS. No te "{" też mi się nie podobają :P i te gigantyczne odstępy, w delphi nie trzeba dużych tabów, bo dzięki ładnym "begin" i "end" wszystko ładnie widać :)

Moje projekty: http://wojciechkulik.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(Max1414 @ śro, 22 sie 2007 - 01:24) Nie mówiłem, że Delphi jest gorsze, albo lepsze... coś źle zrozumiałeś...

Nie mówię, że tak nie jest, ale jak widzę jakikolwiek kod C++ to jest taki, że... ehhh,

a przykładowo przejrzałem sobie CMS w php - jportal (kiepski bo kiepski, nvm) i nie widzę tam jakiś rzeczy, które przyprawiają o zawrót...

No możliwe, że mam małe :], a co masz na myśli, podaj coś poszukam poczytam itp.

 

Po prostu dziwnie odebrałem Twoje odczucie o C++ i PHP.

 

PS. No te "{" też mi się nie podobają :P i te gigantyczne odstępy, w delphi nie trzeba dużych tabów, bo dzięki ładnym "begin" i "end" wszystko ładnie widać :)

 

Tego nie rozumiem, o co chodzi? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filuu, używaj turbo Delphi, co prawda Omega nie chodzi, ale są inne silniki graficzne, a kolorowanie o wiele bardziej przyjazne oraz IDE lepsze.

No i nie mogę pojąć czemu chodzi pogłoska, że jak ktoś umie Delphi to zazwyczaj VCL-a, a nie język i techniki, jakiś aksjomat?

A co do c++ nauczenie się samej składni też wiele nie daje, trzeba umieć używać szablony przeładowanie operatorów i inne. Ja jak w C++ pisałem program to przeładowanie operatorów, szablony, oraz polimorfizm musiałem na się użyć aby pokazać, że umiem, a sens użycia był znikomy.

I Max1414 skoro mówisz, że w Delphi są pętli, instrukcje warunkowe i niewiele więcej to musisz je jeszcze zgłębić :P Pewnie tak jak większość używasz siódemki, używaj 2006 to jeszcze wiele rzeczy będziesz umiał, rekordy są już takie same jak w C++, jest przeładowanie operatorów, inline, static, od c++ różni sie tylko brakiem szablonów, ale za rok też mają być, więc nie można powiedzieć, że Delphi to język z małymi możliwościami :D

Baza tysięcy lotnisk: http://airportsbase.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Max1414 skoro mówisz, że w Delphi są pętli, instrukcje warunkowe i niewiele więcej to musisz je jeszcze zgłębić :P Pewnie tak jak większość używasz siódemki, używaj 2006 to jeszcze wiele rzeczy będziesz umiał, rekordy są już takie same jak w C++, jest przeładowanie operatorów, inline, static, od c++ różni sie tylko brakiem szablonów, ale za rok też mają być, więc nie można powiedzieć, że Delphi to język z małymi możliwościami :D

Ludzie, ludzie... czytajcie dokładnie i ze zrozumieniem, nie pisałem tego o Delphi tylko PHP i nie to miałem na myśli ;]

Moje projekty: http://wojciechkulik.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie mogę pojąć czemu chodzi pogłoska, że jak ktoś umie Delphi to zazwyczaj VCL-a, a nie język i techniki, jakiś aksjomat?

No wiesz, wiele użytkowników Delphi to ludzie zaczynający programować, którzy poznali np. w liceum Turbo Pascal'a i nauczyciel polecił im Delphi...

A poza tym KŚ Ekspert i jego forum potwierdza to przekonanie :D Początkujący są zniesmaczeni opiniami o C++, wygłaszanych przez programistów Pascal'a pracujących w liceach, czyli nauczycieli informatyki i dlatego tak jest ;) No i jak widzą Delphi i jego wygody nie wiedzą potem, że da się coś zaprogramować, tylko używają samych komponentów.

Oczywiście można ich używać dla wygody, ale początkujący nie widzą innego wyjścia i tu jest właśnie pies pogrzebany :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pseudoprogramistów Delphi jest masa i nie widzą oni innego rozwiązania niż formy itp. Taka jest prawda, może i to jest z lenistwa, ale także z niewiedzy.

I oni się często nie chcą się nauczyć programowania, w takim sensie jak my, tylko trochę inaczej :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pseudoprogramistów Delphi jest masa i nie widzą oni innego rozwiązania niż formy itp. Taka jest prawda, może i to jest z lenistwa, ale także z niewiedzy.

I oni się często nie chcą się nauczyć programowania, w takim sensie jak my, tylko trochę inaczej :D

 

Widzę, że ktoś mnie tu obgaduje, lol :D :D ...

 

Powie mi ktoś czego mam się uczyć odnośnie delphi :P bo jak narazie to głównie robie przy pomocy form i komponentów... no jeszcze można robić konsolówki albo w WinAPI (dla mnie cho**rnie mozolna sprawa)

Moje projekty: http://wojciechkulik.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy taka mozolna... stworzenie czystej "formy" (okienka) to jest jedna funkcja CreateWindow(...);

 

Ale skoro tak lubisz VCL'a to może napisz własny komponent taki, jakiego ci brakowało w jakiś twoich projektach (bardziej wymyślne menu, itd).

 

No i oczywiście jeśli chcesz robić jakieś własne formaty plików to bez liźnięcia WinAPI się nie obejdzie no może pliki tekstowe czy typowe jeszcze przejdą, ale strumieniowe czy amorficzne już raczej nie ;)

 

Według mnie nie da się tak konkretnie powiedzieć, czego masz się nauczyć, bo nikt nie zna twojej wiedzy, ale jeśli będziesz robił coraz bardziej skomplikowane projekty to sam zauważysz, że ci będzie wiedzy brakować na niektóre tematy i wtedy się dowiesz, czego ci brakuje i w efekcie sam się tego nauczysz.

 

Co do asma o którym była mowa wcześniej to powiem ci ze to tez nie jest takie głupie zwłaszcza jeśli robisz programy nastawione na wysoka wydajność, tutaj powinni mnie poprzeć zwłaszcza cepowcy bo jak wiadomo dzielenie liczb zmienno przecinkowych w cepie jest strasznie wolne żeby nie powiedzieć najwolniejsze przez co często się wstawia funkcje asma i się ma niezłego kopa ;)

"Bogowie to bugi ludzkich umysłów" Gifanonim ®

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...