Skocz do zawartości

Delphi ?


Toster

Polecane posty

Moja, niesprawdzona do końca teoria: Różnica w popularności języka wynika między innymi z historii. Mimo, że prace nad Pascalem* i nad C odbywały się w podobnym okresie to właśnie ten pierwszy został "opisany" pierwszy, a było to dość dawno biorąc pod uwagę mój wiek. C był tym drugim, ale ponieważ był trochę później, programiści po pojawieniu się tego języka moglibyć w pewnym stopniu zafascynowani nowinką i zainteresowali się nim bardziej niż Pascalem. Potem to już z górki. Większa społeczność - więcej artykułów, więcej artykułów - większa społeczność. Koło się zamyka. Delphi bywa pomijany, bo jest znacznie mniej programistów władających tym językiem. Jest gorzej opisany (spróbujcie znaleźć jakieś opisy skomplikowanych algorytmów, a zobaczycie, że opisy w Delphi należą do mniejszości).

Jak dla mnie to nawet nie ma co się zbytnio nad tym rozwodzić. Pomijam fakt, że ktoś specjalnie pominął Object Pascala...

 

 

* - tak wiem, art. jest o Delphi. Pascal i Delphi to prawie jedno. Kiedyś mówiło się Obj. Pascal na język, a od którejś tam wersji IDE oraz język mają tą samą nazwę (ten temat już był kiedyś obgadany).

Pozdrawiam,

vo7 (;

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie się przyjęło, że Pascal to tylko język wyłącznie do nauki programowania :), na dodatek ktoś napisał kilka kluczowych "projektów" w C i masz babo placek :D. Grzechy młodości ciążą boleśnie na przyszłości.

 

Zresztą Delphi zostało pogrążone przez Borland, swojego twórcę... Kiedy Delphi 6-7 tak pięknie dojrzewało, pogrążyli się Delphi 8... I tysiącem innych powodów, ale kogo to dzisiaj obchodzi :). Mógłbym o tym napisać cały esej ale nikt nie lubi za długich postów :D...

 

Btw. : Jeśli robi coś większość - niekoniecznie świadczy o tym że jest do dobre.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię długie posty :)

Btw. : Jeśli robi coś większość - niekoniecznie świadczy o tym że jest do dobre.
Zgadza się, ale wydaje mi się, że porażka D8 o której mówisz wynika także z małego zainteresowania. Może właśnie z braku potencjalnych nabywców, ktoś poleciał po kosztach, potem nie wykazał się innowacyjnością i wyszło jak wyszło. Mniej ludzi kręci się przy danym języku to zaczyna obumierać. Społeczność to wyznacznik zdrowia danego języka.

Nie chciałbym, żeby wynikł z tego jakiś flamewar, ale chyba przyznasz mi rację, że lepiej jest pisać w lepiej opisanym języku (nie mam tu żadnego konkretnego na myśli) nawet jeśli miałby być gorszy (mam na myśli subiektywną jak i obiektywną (jeśli takowa istnieje) ocenę).

 

U mnie w liceum mogliśmy sobie wybrać w czym chcemy pisać programy (jakoś tak wyszło, że padło na C++) i jak sie potem okazało (był to raczej odczucia moich kolegów bo ja na to wpadłem już dość dawno temu*) nauczyć programować jest bardzo łatwo. Jak zrozumie się ideę "kodzenia" to żeby przejść na inną technologię (platformę/język/bibliotekę) wystarczy nauczyć się nowych nazw funkcji, nowej składni. To, że w większości szkół startuje się od Pascala skutkuje tym, że ludzie myślą iż Pascal służy tylko i wyłącznie do nauki. To jest to o czym mówisz HNB.

 

Ps.

Może w innym, równoległym wszechświecie panującym językiem prog. jest Pascal? :P

 

Ps2.

Tak sobie myślę, już po napisaniu tej wiadomości, że zbytnio nie wnosi niczego nowego do dyskusji. No ale cóż, napracowałem się, zużyłem trochę klawiaturę to czemu mam nie kliknąć "Dodaj odpowiedź" :)

 

 

* - Ameryki nie odkrywam. Sami też pewnie programujecie w paru językach.

Pozdrawiam,

vo7 (;

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą Wo7 :). Ale masz większą frajdę jak poznajesz nieudokumentowane struktury języka :D. Wytwarza się taka więź między tobą a językiem. To jest jak granie w dobrą grę komputerową, z przechodzeniem na kolejne etapy :D C++ Ci takich wrażeń nie zapewni ^^. Całkiem miło jak odkrywasz przeciążenia operatorów w Delphi 6-7.

 

Delphi powoli wychodzi na prostą z kryzysu od Delphi 8. W końcu powróci Delphi personal :D w wersji 2008 codename Tiburón

 

Jak raz zostajesz programistą Delphi to już koniec. Jesteś uzależniony :) bo...

 

Delphi Rules :)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HNB: ojoj, jak możesz :lol:

 

może wreszcie zakończycie ten temat??

 

chyba nie jest ważne w jakim języku programujesz, tylko czy potrafisz osiągnąć wyznaczony sobie cel??

 

Pozdrawiam!

 

P.S. Ja zaczynałem od Delphi i przeszedłem na C++ :rolleyes: czy jest w tym coś złego??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jest ważne! Im więcej osób będzie kodować w Delphi tym szybciej będą tworzyć nowe i lepsze wersje i szybciej dostanę (ja i inni) nowe słowa kluczowe i struktury językowe do konsumpcji :D:P, 64 bity, i wiele innych. Po prostu świat stanie się lepszy.

 

Cóż xevil21 - każdy może zbłądzić :D. Popełnianie błędów to rzecz ludzka.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jest ważne! Im więcej osób będzie kodować w Delphi tym szybciej będą tworzyć nowe i lepsze wersje i szybciej dostanę (ja i inni) nowe słowa kluczowe i struktury językowe do konsumpcji :D:P, 64 bity, i wiele innych. Po prostu świat stanie się lepszy.

 

Cóż xevil21 - każdy może zbłądzić :D. Popełnianie błędów to rzecz ludzka.

To taka sama syzyfowa praca jak nawracanie ludzi na Linuksa.

Cel szczytny, a jednocześnie chcesz aby się rozwijał jeszcze szybciej.

Chyba rozumiem Twoją sentencję, cóż... każdy ma jakąś pasję ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to ująłeś Jason :)

 

Dobrze jest dla programistów c++ jak c++ ma alternatywę. Solidną alternatywę językową :P - powiedzmy, że taką naprawdę solidną to ma od Delphi 2008 i FPC 2.2.0 :P

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest dla programistów c++ jak c++ ma alternatywę. Solidną alternatywę językową :P - powiedzmy, że taką naprawdę solidną to ma od Delphi 2008 i FPC 2.2.0 :P

Ano właśnie, taka sama sprawa byłaby gdyby była tylko jedna marka samochodów albo jeden hipermarket. Konkurencja dla C++ motywowała by ich do pracy na tym językiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa w dwie strony :D - przykład Borland C++ builder z pewnymi rozszerzeniami składni zaczerpniętymi z Delphi :)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na codegear C++ Barracuda :D, zatrudnili "osobistość" z komitetu standaryzacyjnego C++.

 

Jakoś zleciało do tego 2008...

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...