Skocz do zawartości

Jaki język?


PereSs~

Polecane posty

Witam

programowaniem zainteresowałem się niedawno i mam parę pytań:

czy mógłby mi ktoś doświadczony powiedzieć jaki język jest najlepszy do programowanie gier oraz wypisać co powinienem umieć by stworzyć np. taką prosta grę 2d rpg. Wiem że do czasu aż zrobię nawet taką prostą grę 2d jeszcze długa droga ale chciałbym żeby ktoś napisał w punktach od początku czyli języka do końca czego muszę się nauczyć(bo w samym języku programowania gierki 2d chyba nie zrobię?) . Mam teraz dużo czasu i chęci by się tym zająć. I proszę o sensowne odpowiedzi bo chyba nie urodziliście się profesjonalnymi programistami i też kiedyś jakoś zaczynaliście ;)

(zamierzam też kupić parę książek więc chcem wiedzieć jaką tematykę wybrać)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Jeśli myślisz o poważnych projektach to naucz sie dobrze C++. Jeśli interesują cię gry na komórki to ucz się Javy. Możesz też nauczyć się np. Delphi i pisać proste gry.

 

Co do książek to obowiązkowo perełki programowania gier, ale na początek lepiej kupić coś dla poczatkujących ( np. OpenGL - Programowanie gier ).

 

Programowanie gier to bardzo fajna ale zarazem trudna dziedzina programowani łącząca w sobie wiele dziedzin ( Programowanie grafiki, SI, Fizyka, Grafika, Muzyka itp. ) więc nie spodziewaj się odrazu wielkich efektów ale jeśli się przyłożysz i będziesz systematycznie praocwać to może napiszesz jakąś ciekawą gre czego Ci życzę :)

:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o taką odpowiedź mi chodziło :)

Wiem że to bardzo dużo pracy trzeba włożyć by stworzyć coś dobrego i na początku hitów nie będzie ale mam czas na naukę i mam nadzieję w przyszłości coś skombinować ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei proponowałbym uczyć się Pythona :> Powstaje coraz więcej silników do gier, w których można całą logikę gry napisać właśnie w tym języku, a cała reszta jest napisana w bardziej niskopoziomowym więc działa to bardzo wydajnie.

Odnośnie kupowania książek to stanowczo odradzam kupienia więcej niż jednej na początek i powinna ona dotyczyć programowania w danym języku (nie koniecznie gier).

Oczywiście nie zgadzam się, że C++ = zaawansowane gry, a Delphi tylko do prostych bo to od twórcy zależy jaką grę napisze, a w obu da się zrobić wszystko :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(PereSs~ @ sob, 24 lut 2007 - 16:48) bo w samym języku programowania gierki 2d chyba nie zrobię?

da się

 

Oczywiście nie zgadzam się, że C++ = zaawansowane gry, a Delphi tylko do prostych bo to od twórcy zależy jaką grę napisze, a w obu da się zrobić wszystko :P

i tu masz racie ale z tą różnicą że w c++ da się zrobić dużo a w delphi jeszcze więcej :)

 

a tak sierio to moim zdaniem języki c sa trudniejsze do opanowania a możliwości mają praktycznie identyczne

 

najlepiej poprzeglądaj kody w obu językach i wybierz ten który wyda ci się bardziej czytelny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze parę pytań :P

1. Czym się różni standard ISO C++ od starszej wersji ?

i jak czytam jakiś kurs w internecie to skąd mam wiedzieć że jest on w standardzie ISO?

I w ogóle o co chodzi z tymi standardami ? :P

 

2. Przeczytałem parę podstawowych kursów internetowych c++ aż natrafiłem na sasq.programuj.com i tam mam przed różnymi komendami typu CIN oraz COUT coś takiego "std::" <-- na razie tylko w tym kursie spotkałem się z czymś takim i już sam nie wiem :

Jak widzisz, jest ona poprzedzona przedrostkiem std::. Jest tak dlatego, że nazwa cout pochodzi z Biblioteki Standardowej.

Więc wielki programista PereSs :P postanowił sprawdzić ocb ? zrobiłem Program typu "Hello World" z wykorzystaniem tego i bez. Rezultat ten sam, niech mi ktoś to wytłumaczy =/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.intercon.pl/~sektor/cbx/ tu jest dobry kurs

Z std to chodzi o przestrzenie nazw i jeśli na początku napiszesz

 

using namespace std;

 

to dalej w kodzie nie będzie trzeba używać tego std::

 

Nie ma co prosić na forum o tłumaczenie takich ogólnych i podstawowych rzeczy. Trzeba książki/kursy przerabiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry kurs C++ masz na tej stronie !! : http://www.unit1.pl/218,idx

 

CYTATa mówiłem że c++ jest dziwne i niezrozumiałe

Nieprawda, jest duzo bardziej przejrzystym językiem niż np. Delphi, a dziwne dla tych którzy go nie rozumieją :)

 

Oczywiście nie zgadzam się, że C++ = zaawansowane gry, a Delphi tylko do prostych bo to od twórcy zależy jaką grę napisze, a w obu da się zrobić wszystko

 

C++ ma większe możliwości i pozwala 'wycisnąć' maksymalną wydajność dlatego jest lepszy do programowania gier niż Delphi.

:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem kiedyś starą symfonię i była OK, więc nowa może byś tylko lepsza. To ma 1200 stron więc na pewno jest tam wszystko i chyba warto to kupić na początek, a później jak już pozna się dobrze język to jakieś książki specjalizowane pod dane zagadnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie ^^

mam tu taką pozycje:

http://allegro.pl/item168197658_najnowsza_..._wysylka_0.html

czy ma ktoś ją może i powie czy jest dobra i czy znajdę w niej coś więcej niż w kursach internetowych ?

nie mam zamiaru kupować coraz to nowych pozycji (fundusze etc.) więc chcę coś dobrego i przydatnego

 

Mam poprzednią wersje i z miejsca moge ją polecić każdemu, czy to początkującemu, czy już nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie sie znowu naraze co niektorym, ale wisi mi to ;p

Skoro ciagle wraca wieczny spor Delphi vs. C++, to moze ktos w koncu poda silne, obiektywne argumenty za ktoryms z tych jezykow? Takie pisanie 'ten jest lepszy od tego' jest imo bezcelowe i nie prowadzi do niczego.

Zastanawia mnie takze ilu z Was, ktorzy sie wypowiadaja w tej sprawie, pisze/pisalo w Delphi i w C++. Imo, zeby sie wypowiadac na takie tematy powinno sie znac oba przedmioty rozwazan.

Ok to tyle, czekam na Wasze kolejne bezpodstawne ataki na moja osobe ;p

Down With The Sickness :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mówiłem że c++ jest dziwne i niezrozumiałe :)

Tekst prawdziwego Delphiaka...

Jak myślę o tym, że gdybym został przy Delphi musiałbym deklarować zmienne w ściśle wyznaczonym miejscu... żenada.

var... i te wszystkie inne bloki...

Pisałeś kiedykolwiek w C++ ?? Jak się go pozna to nie jest dziwny i niezrozumiały, a nawet jest bardziej logiczny od tych, które znasz...

Zazwyczaj tak jest, że Ci co znają C i pochodne znają także Pascal'a, ale w drugą stronę to już ciężej...

A jeśli chodzi o Firena...

Może zbyt ogólnie to ujmę, ale... jak ktoś się wcześniej uczył niemieckiego z głupkowatą składnią, a potem zaczyna naukę angielskiego, który może się bardziej podobać niż niemiecki to już nie chce się męczyć z niemieckim. Podstaw za niemiecki Delphi, a za angielski C++ i wyjdzie Ci moja opinia :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie sie znowu naraze co niektorym, ale wisi mi to ;p

Skoro ciagle wraca wieczny spor Delphi vs. C++, to moze ktos w koncu poda silne, obiektywne argumenty za ktoryms z tych jezykow? Takie pisanie 'ten jest lepszy od tego' jest imo bezcelowe i nie prowadzi do niczego.

Zastanawia mnie takze ilu z Was, ktorzy sie wypowiadaja w tej sprawie, pisze/pisalo w Delphi i w C++. Imo, zeby sie wypowiadac na takie tematy powinno sie znac oba przedmioty rozwazan.

Ok to tyle, czekam na Wasze kolejne bezpodstawne ataki na moja osobe ;p

 

a chociazby : STL,szablony, referencje i wskazniki (co do tego to moge sie mylic , mogli wprowadzic w nowszych wersjach wiec nie jestem pewien , ale pierwsze 2 daja duze mozliwosci )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka przykładów dlaczego C++ jest lepszy :

 

1. Możliwość delkarowania zmiennych tylko dla wybranego bloku

2. Makra

3. Szablony

4. Referencje

5. Obiekty STL

6. Przejrzystosc kodu

7. Bardziej zrozumialy polimorfizm niż w delphi

8. Funkcje inline

9. Odzielne pliki nagłówkowe

10. Przestrzenie nazw

11. Przeladowywanie operatorów

12. Zmienne statyczne (static)

:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(Jason @ nie, 25 lut 2007 - 17:08) 'a mówiłem że c++ jest dziwne i niezrozumiałe'

Tekst prawdziwego Delphiaka...

 

Zalosne niech no rzuce przykladem (ta sama linijka w 2 jezykach):

c++

TUniversalDllLibInfo = function(const Buffer:Pointer; constY^N[YN[Y[[/cpp]

[delphi]
var
  buffer: string[255];
  CoreDllLibInfo: TUniversalDlX[Y[QX[H]YĘX[B6\"b33Ć$ćfb33\06&Tćf'VffW\"#SR(

 

Delphi

TUniversalDllLibInfo = function(const Buffer:Pointer; constY^N[YN[Y[[/cpp]

[delphi]
var
  buffer: string[255];
  CoreDllLibInfo: TUniversalDlX[Y[QX[H]YĘX[B6\"b33Ć$ćfb33\06&Tćf'VffW\"#SR(

 

łał, c++ po prostu miazdzy mnie jego intuicyjnoscia i prostota zapisu.... oraz faktem ze to samo w pascalu ktory jest dla lam jest zrozumiale na pierwszy rzut oka

 

CYTAT(Jason @ nie, 25 lut 2007 - 17:08) Jak myślę o tym, że gdybym został przy Delphi musiałbym deklarować zmienne w ściśle wyznaczonym miejscu... żenada.

var... i te wszystkie inne bloki...

 

łał, jak ktos lubi smietnik w programie i nie umie zaprojektowac poprawnie procedur to fakt to straszna wada. Najpierw trzeba wiedziec co sie pisze a pozniej pisac nie ma problemu. Co ciekawsze pozniej nie trzeba szukac po calym programie deklaracji zmiennych bo w pascalu wie sie gdzie sie znajduja. W jezyku c++ jedyne co wiesz to to ze gdzies w jedym z kilkunastu modulow w jednej z kilku tysiecy lini gdzies to napisales. Poza tym jak juz siegniesz do zaawansowanego pisania i zaczniesz optymalizowac kod to nagle sie okaze ze struktura zaczyna sie jakos strasznie upodabniac do Pascala... łał to na pewno spisek... albo gadam bzdur... w koncu programuje tylko od 17 lat....

 

 

Pisałeś kiedykolwiek w C++ ?? Jak się go pozna to nie jest dziwny i niezrozumiały, a nawet jest bardziej logiczny od tych, które znasz...

 

przepraszam bardzo ale chyba nie rozumiem co ma wspolnego logika z jezykiem c++ ? Logika nakazuje ze w obydwu przykladach (c++ i pascal) otrzymujemy jednoznaczny zapis, skoro zapis jest jednoznaczny to oznacza ze kierowano sie logika, taka lub inna. Nie bardzo rozumiem kryteria "lepszojsci" logiki....

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...