Skocz do zawartości

[Delphi] Synchronizacja


Toster

Polecane posty

Oki doki,

Od pewnego czasu eksperymentuje z wieloma watkami na wieksza skale niz do tej pory i pojawia sie jak zawsze kilka pytan. Moze ktos zna odpowiedzi lub linki do artsow itd. Jesli ktos czuje sie kompetentny prosze o jakies info. Otoz co waszym zdaniem jest lepsze ?

1) Sekcja krytyczna

2) Mutex

3) Semafory

4) flagi ?

 

Jak sadzicie co waszym zdaniem jest lepsze (i do czego) jakie sa przewagi i wady tych metod ?

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem o co chodzi z tymi flagami? że zmiennej ustawiasz jakaś wartość? jeśli tak to tak zmiana zmiennej i tak musi być w sekcji krytycznej, bo mogą powstać problemy.

Sekcja krytyczna to jakaś wersja mutex-ów, tylko, że zajęcie i zwolnienie jest w tej samej funkcji, a mutexy mogą zajmować się w innej procedurze niż zwalniają-dzięki temu można różne fajne rzeczy porobić. Z mutexami jest problem, jeśli zajęcie mutexa może wystąpić w kilku miejscach bo mogą się zakleszczyć tak samo jeśli bloki zajęcie-zwolnienie na siebie nachodzą. Wszystko zależy do czego użyć, bo np. semafor binarny to właściwie mutex, ale jesli jest liczbowy to np. można rozwiązać problem- spredawca klient, gdzie semafor to magazyn i gdy producent coś wkłada to ilość wolnych miejsc w semaforze rośnie, a gdy klient bierze to maleje, dzięki temu sprzedawca nie wepcha się do pełnego magazynu a klient będzie czekał aż coś się pokażę (jesli czegoś nie pomyliłem i z dodaniem dwóch mutex-ów)Link - to jest fajny e(-)book który wiele problemów rozwiązuje, jest w c++ i tam chyba jest napisane, że procedura zwolnienia i zajęcia semafora/mutex-a jest w sekcji krytycznej.

Baza tysięcy lotnisk: http://airportsbase.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktykę można z tego e(-)booka, tam są problemy oraz jak je rozwiązać, ja używałem mutex-ów w Javie i nawet nie było źle choć to język którego nie lubię:D i wrażenia mam takie-bardzo użyteczne jak się wie jak użyć:D Ale też problem to był naciągany bo był to problem imprezy studenckiej, więc na razie wrażenia mam takie, że taka forma synchronizacji jest udziwniona, że problemy do jakich nadają się mutexy i semafory są to problemy do rozważań teoretycznych, przynajmniej praktycznego zastosowania nie znalazłem:D

Baza tysięcy lotnisk: http://airportsbase.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...