Skocz do zawartości

Opis formatu PE


kompustelnik

Polecane posty

Witam!

Z racji iz chce rozwijac Light'a chcialbym poznac format PE. Owszem wciaz szukam wciaz na google, czytam itd. Ale jesli ktos ma dobry opis formatu PE(jak najprostszy najlepiej) to bylo by fajnie(szybciej).

Moga sie pojawic (u Was) pewne pytania "dlaczego zamiescilem to w dziale Delphi?"

Otoz dlatego ze najbardziej by mnie interesowaly informacje wraz z kodem do Delphi ale NICZYM nie zgardze.

 

PS: Mam kod zrodlowy Inno Pascal i jest piekny kompilator, linker ale coz z tego ze mam gotowca jak w ogole go nie rozumiem.

 

Pozdrawiam! ;)

Pisze programy na zlecenia. Tanio!

Delphi, Pascal.

Kontakt:

- (gg) 736483

- (email) kondor20@op.pl light92@o2.pl

- Strona domowa

Wszystko do uzgodnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć że KKKas zebrał praktycznie wszystko - a nawet (co dziwne) więcej xD (dzięki :) - niektóre są mi nieznane).

 

Te opisy wystarczają w zupełności ^^ jednak kryje się w nich kilka błędów :) - lepiej uważać i napisać coś swojego do badania 16/32 bitowych EXE (popatrzeć jak to funkcjonuje i jakie mogą być wartości). Musze powiedzieć że wiele danych jakie przechowują nagłówki to śmieci.

 

Polecam przebadać EXE wygenerowane w Delphi 7 - zawierają one dane tylko w tych miejscach w których są potrzebne (sam się zdziwiłem, że działają xD bo są trochę niezgodne z opisanymi standardami - można by powiedzieć niekompatybilne z windows - a jednak [w nowszych kompilatorach począwszy od Delphi 2005 niestety Delphi nie generuje takich finezyjnych nagłówków PE :( a szkoda bo pliki te miały wtedy to coś i odróżniały się od innych]) - warto mieć skalę porównawczą bo dzięki temu można sobie ułatwić trochę napisanie linkera.

 

Jak już zostaniesz takim zboczeńcem jak ja to polecam zobaczyć pakera BeRoEXEPacker a raczej pliki EXE pod lupą, które zostały przezeń spakowane. Autor tego cuda wykonał po prostu coś nadzwyczaj dziwnego xD. Spakowane EXE mają część nagłówka PE wsuniętego w nagłówek MZ (Dosowy + STUB), facet ma łeb :D dzięki temu EXE jest spakowany bardziej (jeśli dobrze pamiętam) o całe 12 bajtów - hardkorowe i przesadne oszczędzanie/pakowanie. (ale między innymi dzięki temu BeRoEXEPacker jest lepszy od UPX ^^)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HNB przyznam ze od kiedy jestem na forum i czytam Twoje posty to az mi sie chce plakac gdy dochodze do jego konca. :lol: Zawsze sa swietne zawsze pomagaja(ta teoria ta wiedza). :P

 

Dzieki! Tak trzymaj! :)

 

Pozdrawiam! ;)

Pisze programy na zlecenia. Tanio!

Delphi, Pascal.

Kontakt:

- (gg) 736483

- (email) kondor20@op.pl light92@o2.pl

- Strona domowa

Wszystko do uzgodnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że płacz ten nie jest spowodowany długotrwałą koniecznością spoglądania w ekran (nie daj boże 60Hz) by przeczytać moje niby "długie" posty xD...

 

Życzę wytrwałości, bo z kompilatorem w cholerę roboty jest ^^

 

PS. Dzięki za motywację xD ^^

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...