Skocz do zawartości

[Delphi] Poświęcenie dla pracy, D2010


HNB

Polecane posty

Widać, że chłopaki z CodeGear wytrwale pracują nad rozwoje IDE i kompilatora.

 

Jako dowód poświęcenia się pracy, przytoczę postać Barrego Kelly pracującego nad kompilatorem Delphi, odpowiedzialnego mi. za anonimowe metody i atrybuty.

 

Stan przed rozpoczęciem pracy w CodeGear ;) : http://www.delphi.org/images/guests/BarryKelly.jpg

Stan po kilku miesiącach pracy ;) :

 

Kiedy widzę, że ktoś tak ciężko pracuje nad Delphi mam zdwojoną ochotę na używanie go :). Widać efekty pracy - D2010 to majstersztyk - na taką wersję czekałem od czasów D6!

 

Dla mnie ten koder to wielki pozytyw ^^. Sam tak mam jak nad czymś intensywnie pracuję... 2 tygodnie mija a człowiek zarośnięty jak cholera ^^...

 

Też tak macie?

 

PS. i moim zdaniem dział Delphi to odpowiednie miejsce na ten wątek - admini łapy precz.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie od dluzszego czasu zawodowo pracuje w javie hobbystycznie w delphi i niestety zauwazam smutny trend. Kiedys borland nadawal kierunek rozwoju IDE i jego jezyk byl mocno ustandaryzowany latwy do ogarniecia. Obecnie Netbeans i Eclipse mocno wyrzedzaja konkurencje, przyczym eclipse to prawdziwy kombajn. Rowniez w zakresie standaryzacji i przemyslenia bazy/frameworka do javy widac tam wieksze dopracowanie. Delphi dalej prowadzi jesli chodzi o tworzenie GUI ma tez niezle rozwiazania bazodanowe ale nie czarujmy sie juz dawno dostal zadyszki. Wycofanie sie rowniez z lini personal bylo wg mnie bledem, po co ktos ma siegac po drogie srodowisko Delphi skoro ma darmowa rownie potezna jave. Co wiecej nie slyszalem o rozwiazaniach dla delphi ktore oferuja skalowalnosc (java->Glassfish) czy serializacje do baz danych (java->hibernate). Jesli ludzie od Delphi nie zaczna tworzyc open sourcowych srodowisk i robic w nich powazne projekty to agonia w koncu przejdzie w smierc kliniczna.

Pozatym jezyk wymaga mocnego odkurzenia i poszerzenia biblioteki standardowej, genericsy to mus. Wiem ze w nowych wersjach weszly, no ale sory nie wywale n tysiecy aby miec D2010, a piratow nie mam zamiaru instalowac.

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie rozpoczynam moją zawodową pracę w Delphi po dekadzie hobbystycznego dłubania :).

 

Moje wnioski po przeczytaniu setek postów i w wyniku obserwacji bieżących działań firmy:

 

-obecne nowości językowe są podkładką pod grubsze rzeczy leksykalne i RTL. Nie zapominaj że Embarcadero to firma od baz danych więc na pewno sporo zostanie zrobione w tym kierunku.

-darmowe wersję były tworzone, tylko z pewnych przyczyn ich nie wypuszczano (patrz Turbo Delphi 2009 na niektórych oficjalnych prezentacjach/konferencjach), w końcu zawirowania były ogromne i zmarnotrawiły masę czasu.

-teraz odcinają się od starego Delphi (

-działania mogą się wydawać następujące : maksymalizacja na teraz zysków kosztem śmierci Delphi i C++Buildera celem zwrócenia kasy wyłożonej na odkupienie środowisk od Borlanda i jednorazowego zarobku. Ale to jest moim zdaniem dość wąskie spojrzenie na sprawę. Tylko samobójca inwestowałby w coś co chce uśmiercić, a obecnie inwestują czas i pieniądze w nowe platformy, nowy "Compiler Front End" i "Compiler Back End". Inwestycje te są długotrwałym procesem. Czy naprawdę myślisz, że robią to po to by uśmiercić Delphi?

-sprzątanie syfu po Borlandzie trochę trwa i w mojej ocenie robią to wzorowo. Najpierw muszą zadbać o osoby co płacą za produkt, podtrzymać obecnych klientów i zaprosić ponownie tych lekko zrażonych, a po zbadaniu zysków, tendencji, mogą zaplanować darmowe wersje i uderzyć w nowy target. Czy wydawanie na szybko darmowej wersji w ciemno jest rozważnym krokiem odpowiedzialnej firmy? Muszą to dobrze przemyśleć (co taka wersja ma zawierać i na jakich zasadach -> i były ankiety w tym kierunku)

-Embarcadero to spora firma, obsługująca dużych klientów, zajmująca się bazami danych, jest w stanie wpompować w Delphi dużo dobrego.

 

Po przejęciu Delphi przez Embarcadero naprawdę to ruszyło mocno do przodu. Od Delphi 2009 do 2010 pojawiły się rzeczy na które czekałem odkąd postawiłem pierwsze kroki w pascalu. Jeśli nowy powstający kompilator Delphi będzie szedł w kierunku o którym myślę, to zapowiada się nowe życie (a wszystko na to wskazuje) :).

 

Darmowa wersja (a jestem o tym przekonany na 100%) - wyjdzie. Ale kiedy? O tym nie mam zielonego pojęcia.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę pomimo tego że Delphi to nie to samo co C++. Teraz gdy przekonałem się czym jest Embarcadero Delphi 2010 widzę że poszli bardzo do przodu oferując wiele nowych rozwiązań, jedynym dyskomfortem kombajnu jest jego długie włączanie no ale coś za coś :)

 

Gdzie pracujesz ?

Ostatnio przeglądałem oferty pracy dla programisty Delphi/Object Pascal'a to wiele nie znalazłem, ale widać że jeszcze niektórzy developerzy pamiętają użyteczność tego języka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coz, jak zwyklem mawiac: pozyjemy, zobaczymy.

Nie uzywalem wersji >TD bo staram sie nie uzywac piratow. Wiec nie wiem co sie zmienilo przez ten czas. Wiem natomiast ze jezyk ktory nie ma wsparcia opensourcowego umiera. Wszystkie liczace sie na rynku jezyki maja dostep do narzedzi freewarowych, delphi nie, a Lazazrus jeszcze przez dlugi czas nie dogoni rynku, bo to ide wymaga jeszcze duzo pracy. W sumie jakby ktos umial mi powiedziec czy pojawily sie nastepujace elementy w jezyku bylbym wdzieczny (wiem ze gdzies w sieci to pewnie jest ale jakos nie chce mi sie przebijac przez 10 stron logowan, szyukiwan i n stron belkotu jako to fajnie jest).

Czy w D10 sa:

- pelne wsparcie do Unicodu

- czy pojawily sie genericsy/template

- czy TObject udostepnia cos jak: toString, hash, equals

- czy w bibliotece standardowej pojawily sie kontener: Hash map

- czy w bibliotece pojawily sie iteratory/enumeratory wspolpracujace z kontenerami

- czy w koncu RTTI zostalo doprowadzone do stanu takiego jak refleksja w javie

- czy w IDE da sie zdefiniowac swoje sktory klawiaturowe bez pisania kodu rozszerzajacego IDE

- czy pojawil sie interfejs ktory nie wymaga odemnie obslugi zliczania referencji i ktory umozliwia mi rzutowania z obiektu ktory go implementuje ?

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(KANAR123 @ sob, 26 gru 2009 - 12:02) Gdzie pracujesz ?

Nie ma za bardzo pracy jako programista Delphi... Jako że jest nisza dla koderów Delphi, a perspektywa zatrudnienia w tym co lubię mała, zmobilizowałem się, otworzyłem firmę i kupiłem D2010 :).

 

CYTAT- pelne wsparcie do UnicoduTak i to od strony języka i sporo w RTL

CYTAT- czy pojawily sie genericsy/templateTak

CYTAT- czy TObject udostepnia cos jak: toString, hash, equalsTak

CYTAT- czy w bibliotece standardowej pojawily sie kontener: Hash mapTak TDictionary w Generics.Collections

CYTAT- czy w bibliotece pojawily sie iteratory/enumeratory wspolpracujace z konteneramiTak

CYTAT- czy w koncu RTTI zostalo doprowadzone do stanu takiego jak refleksja w javieTak + atrybuty

CYTAT- czy w IDE da sie zdefiniowac swoje sktory klawiaturowe bez pisania kodu rozszerzajacego IDENie kojarzę

- czy pojawil sie interfejs ktory nie wymaga odemnie obslugi zliczania referencji i ktory umożliwia mi rzutowania z obiektu ktory go implementuje ?
Tak - TSingletonImplementation, + można teraz nawet rzutować interfejsy na klasę bezpośrednio

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ho ho :)

Gdzie ta firma ? XD

 

Wynajmuję sobie, mój pokój B)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tak z ciekawości HNB. Łatwo zdobyć zlecenia i da się wyjść na swoje ?:) No i pamiętaj aby zatrudniać potem ludzi z Krakowa :D

Za kilka miesięcy dam odpowiedź :)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...