Skocz do zawartości

Poruszanie postaci, animacja


ammate

Polecane posty

Mam taką grafikę postaci

Zrobiłem sobie poruszanie jej po ekranie. Używam do tego dwóch parametrów:

1) o ile ma się przesuwać postać 2) ile ma być klatek na sekundę.

Żeby ruch wyglądał naturalnie musiałem trochę się pobawić i po testować te parametry. Uzyskałem, tak mi się wydaje, zadowalający rezultat. Teraz moje pytanie czy istnieje może jakiś wzór na te parametry, żeby nie trzeba było dobierać ich metodą prób i błędów? Jakoś może z wielkości kroku czy jakoś inaczej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 3d czasem używa się też specjalnych helperów zamocowanych na stopach i sprawdza się ich przesuniecie względem podłogi (tylko wtedy gdy noga się z nią styka). W ten sposób automatycznie oblicza sie przesunięcie postaci dla wszystkich animacji. Tutaj tez można by to zastosować tym ze trzeba by jakoś zapisać te helpery :)

www.spider.dathox.com :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zauważ że ammate robi to na spriteach, jak by robił to przez animacje szkieletową to dało by się ale na spricie nie masz zaznaczonego miejsca gdzie noga styka się z podłogą nie wiesz nawet z punktu widzenia programu gdzie jest ta noga

"Może wam pomoge, może nie, może pierdolcie w dupę się"-prof. Jarząbek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś myślałem nad takim systemem animacji i przy dużym wysiłku można by zrobić bardzo fajny system. Otóż:

zrobić szkielety ludziką a pliki animacji by zawierały jak punktami ruszać. A spirte, byłby podzielony na takie małe kawałeczki, np. na rękę na odcinku ramię-łokieć i ją obracać o odpowiedni kąt, czyli prawie jak 3D :D ale oczywiście ja się za bardzo rozdrabniam w szkielecie i nigdy mi nie wyszło:D

Baza tysięcy lotnisk: http://airportsbase.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zauważ że ammate robi to na spriteach, jak by robił to przez animacje szkieletową to dało by się ale na spricie nie masz zaznaczonego miejsca gdzie noga styka się z podłogą nie wiesz nawet z punktu widzenia programu gdzie jest ta noga

Heh nie podałem gotowego rozwiązania bo chciałem aby ktoś to przemyślał :)

Wystarczy zrobić kopie animacji użyć painta i można sobie w takiej animacji kropkami pozaznaczać punkty dokładnie na stopach (jeden helper - jeden kolor unikatowy). Teraz po wczytaniu animacji zbieramy informacje o pozycjach punktów (kolorów) w każdej klatce i mamy gotowy system szkieletu w 2d.

Jak dla mnie banalne !

www.spider.dathox.com :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Force:

Ja napisalem wlasnie taki edytor animacji. Poszczegolne czesci ciala. W pliku zapisywane sa dane: Pozycja X, Y czesci ciala i jej kąt.

Wg. mnie jedno z najprostszych narzedzi do napisania.

 

Pozdrawiam! ;)

Pisze programy na zlecenia. Tanio!

Delphi, Pascal.

Kontakt:

- (gg) 736483

- (email) kondor20@op.pl light92@o2.pl

- Strona domowa

Wszystko do uzgodnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można jeszcze inaczej:

zostawić stały czas cyklu animacji a odpowiednie przesunięcia postaci w obrazie duszka załatwić w momencie rysowania przez "grafika"...chodzi mi o to ze szerokość klatki odpowiednio zwiększyć i wewnątrz klatki narysować tak postać aby był przesunięta o odpowiedni skok. Zysk jest jeden na prędkości, odpadają instrukcje odczytu nowej wartości skoku; a klatkę i tak musimy wyświetlać , przesunięcie będzie załatwione w klatce. No jedynie "grafik":) musi ustalić przesunięcie np na pomyśle Spider100

pozdrawiam oksal

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...