Skocz do zawartości

[C/C++] Baza danych


goibniu

Polecane posty

Witam

Dawno temu, bo prawie lat 10, zakończyłem moją przygodę z programowaniem na studiach i nie jest mi to potrzebne w pracy, aczkolwiek muszę do tego wrócić. Dobrze znałem C i C++ dlatego proszę o rady związane z tymi językami, bo z lenistwa nie chcę się uczyć innych składni :/

Otóż zostałem poproszony o usprawnienie działania pewnej małej rodzinnej hurtowni. Wiele rzeczy jest tam robionych przez dziewczyny ręcznie :> Jest to kosztowne...

Baza danych, a raczej zestawienie sprzedaży jest prowadzone w excelu i polega to na dopisywaniu kolejnych pozycji, sortowaniu itp.

Chciałbym, aby wiele rzeczy działo się automatycznie, by po dopisaniu kolejnych pozycji baza została przeszukana i wyświetlona np. cena tego produktu sprzed 4 lat, ilość sprzedana, zysk, zysk wraz z promocją, selekcja produktów zalegających długo w magazynie, prognozowany trend sprzedaży itd. sami wiecie o co chodzi. Nie chcę też rezygnować z excela, bo dziewczyny tylko to znają :-)

Tylko nie wiem za co się zabrać, w jakich bazach danych można pisac funkcje w C i jakie byłyby najlepsze do tak małego projektu.

Dzięki za czas i chęci.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bazy danych nie musisz pisac tylko postawic server polecam Postgressa albo MySql'a, z grugiej strony jesli pracujesz na Windzie to moze MSSQL jest dobrym wyborem (nie wiem czy jest wersja darmowa).

 

Co do pisania programu to jak znasz c++ to piszesz w c++, stery do baz danych sa na wszystkie znane mi jezyki c++ nie jest wyjatkiem. Do excela mozesz sie dostac na wiele sposobow np: DDE, COM. Excel jako taki tez pracuje jako server bazodanowy wiec mozesz zrobic uniwersalny pomost.

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odezwę.

Nie rozumiem tylko po co mi serwer, o ile nie mam błędnego pojęcia słowa "serwer". Plik excela jest przechowywany na jednym dysku z dostępem z kilku komputerów. Prosta sprawa. Tego układu nie chcę zmieniać. Chodzi mi o to, że jak zacznę cokolwiek pisać w IDE to nie wiem jak się odnosić do komórek, wierszy itp. w pliku excela. Chcę napisać program, który będzie mi znajdywał zależności i dawał wynik. Nie musi to być w excelu. To tak jakbym miał przeszukiwać plik txt, co umiałbym napisać, tylko nie chcę kopiować danych za każdym razem do pliku i je obrabiać. Poza tym, dużo tego :) Pewnie mam zły pogląd na całą sytuację, ale to przez to, że tyle wiem na ten temat. Nie wyobrażam sobie jak te mosty mogą działać. Czytam o DDE, odezwę się. Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

namieszales stary ostro.

 

Jesli chcesz pracowac na pliku xls to nie pisz o bazach danych.

Jak uruchomisz excela (recznie albo z innego procesu bez znaczenia) to program zachowuje sie jak server bazodanowy. Mozesz sie do niego podlaczyc np przez COM i pobierac/wysylac dane. Poszukaj tutoriali do tego bo nie jest to tak hop siup od razu, pisalem takie cos w Delphi tam jest do tego mocne wsparcie, mozesz sprobowac w Turbo C++ IDE + biblioteki sa takie same wiec powinno byc w miare latwiej.

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...