Skocz do zawartości

Mała trwałość nośników CD


ktoś

Polecane posty

Jakiś czas temu zauważyłem, że nagrywalne płyty po pewnym czasie przestają być nagrywalne, a dane z już nagranych w niewytłumaczalny sposób uciekają... Niewytłumaczalny, bo nie są to płyty RW, więc mniej lub bardziej przypadkowe skasowanie nie wchodzi w grę.

Później natrafiłem na notatkę w MT na ten temat. Było tam stwierdzenie, że nośniki cyfrowe mają bardzo małą trwałość (nie pamiętam dokładnie, ale była mowa o konieczności [b]odświerzania archiwum cd /dvd chyba co ok 2 lata, w przypadku DVD-RAM trwałosć oceniono na 30 lat).

Dzisiaj przekopując internet trafiłem na podobną notatkę. Jednak zaciekawił mnie jeden z komentarzy:
[quote] CD powinno sie nagrywac z predkoscia max 16x wtedy beda sie daly odczytac. Jak ktos nagrywa z 40, 48 lub 52 to niech sie nie dziwi, ze po nawet roku nie chce mu czytac nagrywara takich plyt. A jakosc plyty nie zalezy od napisu Verbatim czy TDK tylko od producenta i warstwy z jakiej byla CD zrobiona. Dodam jeszcze, ze mam te niebieskie Verbatimy sprzed chyba 8 lat i nie maja ani jednego bledu C2 a C1 sa srednio na poziomie gora 5 na calej plycie! [/quote]

Ciekawi mnie, co Wy możecie o tym powiedzieć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, ja mam płyty z przed 8 lat i jeszcze chodzą :]
normalne CD-R. A co do DVD-RAM to w ogóle są lepiej zbudowane, mam jedną małą dwustronną do kamery DVD smile.gif 50 zł, ale można nagrać 10 000 razy (wg. producenta), dla porównania DVD-RW można nagrać 1000 razy :twisted:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] ja mam płyty z przed 8 lat i jeszcze chodzą [/quote]

W komentarzach było też stwierdzenie, że w tedy cd był robione z metariałów dobrej jakości, a obecnie "księgowi przeważają nad inżynierami" - czyli płytki są robione byle jak, byle taniej.


Standart DVD-RAM podobno zdobył popularność tylko w Japonii... ale wygląda na to, ze warto się wypoażyć w ten typ nośników
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam multinagrywarkę LG. Nie sprawdzałem czy wszystko z intstrukcji działa, ale powinna czytać i nagrywać na płytach CD-R, DVD-R(W), DVD+R(W), DVD-RAM

Co do kupowania płyt DVD-RAM: orientujesz się ile średnio kosztują w sklepie "za rogiem" ? Pytanie czysto teoretyczne, bo w okolicy jeszcze nie trafiłem tego typu w żadnym sklepie tongue.gif
(fakt, że mi nie zależało, i nie szukałem, ale jak idę do sklepu z elektroniką, to oglądam towar... dziwnym trafem płytki mają magiczną zdolność przyciągania mojej uwagi laugh.gif ) więc allegro jest chyba jedyną możliwością. (na e-bayu nie mam konta tongue.gif i nie zamierzam zakładać)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jużjesteśmy przy aukcjach, to nie kupujcie niczego na allegro od użytkownika PLYPA
Od 2 tygodni czekam na przesyłkę, wygląda na to, że 230 zł poszło w błoto - nie odpisuje ma e-mail, nie odbiera telefonu.

Czekam na żagiel, pomijając fakt, że powinien być wysłany najpóźniej 3 dni po wpłacie kasy ( od piątku do poniedziałku), po tygodniu napisał że wyśle w poniedziałek, jak wróci z wakacji - pewnie jeszcze pływa sobie na MOIM żaglu. Teraz jest piątek, a żagla jak nie było tak nie ma - a powinien być, bo w tym czasie odbierałem inne przesyłki. Szły 1-2 dni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jesteśmy przy płytach to w “Dzienniku” wyczytałem pewnego newsa. Poszukałem w necie i macie:
http://www.idg.pl/news/70954.html
A pamiętam jak kiedyś czytałem taki temat:
http://www.googleearthforum.pl/viewtopic.p...ghlight=offline
CYTAT [quote] Zeraw napisał/a:
a tak wogole to ludzie z Google przewiduja kiedys wydanie \"plytowej\" wersji tego programu GE? czy on ma pozostac tylko online ?? [/quote]

Wez pomyśl przecież juz napisali ze całą baza danych ze zdjęciami zajmuje 40TB, widziałaś kiedyś taką płyte?

Może to jeszcze nie 40TB ale powoli do celu...ale w sumie komu potrzebne google earth offline:)??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, z tym to nieźle idzie ;P Niedługo wszystkie swoje płyty zmieszczę na jednej ;P

ktoś: Twoje ogłoszenie o Allegro nic nie wnosi smile.gif Wiadomo, że jesteś zbulwersowany, ja tam jestem zadowolony z wszystkiego tongue.gif Nie no, udało mi się wygrać figurkę wartą ze 100 zł za 10 razy mniej ;P
A oto ona ;P:
Obrazek
Nowa 2 razy niższa kosztuje 50 zł ;P
Ta wydaje dźwięki, ma 2 wymienialne bronie (prócz maczety tongue.gif ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...