Skocz do zawartości

Sieć w Delphi.


kompustelnik

Polecane posty

Otoz jestem totalnym lamerem w temacie "siec". W delphi bawie sie komponentami TClientSocket i TServerSocket. No i LAN okielznalem ale to mnie nie bawi.

Otoz kwestia jest taka:

- Czy za pomoca tych komponentow da sie pisac program ktory nie bedzie chodzil po lanie tylko przez siec?

(chodzi mi o cos takiego jak np. w grze Soldat. Ktos moze sie polaczyc z moim komputerem. Tyle ze z tego co wiem w Soldacie zalatwiono to za pomoca Indy. A ja tego nie trawie.)

- Jesli da sie zrobic powyzsze to jak?

(Nie chodzi mi o konkretny kod ale o jakies objasnienie od osoby ktora sie na tym zna. Moze byc na gg badz tutaj. Moze tez byc np. jais link gdzie znajde odpowiedz na moj problem.)

 

Google: Szukalem ale jest tam multum programow podstawowych typu "komunikator w Delphi". Ale to z tego co sie orientuje dziala tylko po LAN'ie.

 

Tez na jakims forum wyczytalem ze wystarczy przekierowac port czy cos takiego. No spox. Tylko co to znaczy? Jak?

 

Nie chodzi mi tu rowniez o publiczne IP bo nie kupie tego a w Soldacie obeszlo sie bez takich metod.

 

Podsumowujac:

- Czy za pomoca TCS i TSS da rade bawic sie poza LAN'em.

- Jesli tak to jak?

- Gdzie szukac na ten temat pomocy?

 

Pozdrawiam! ;)

Pisze programy na zlecenia. Tanio!

Delphi, Pascal.

Kontakt:

- (gg) 736483

- (email) kondor20@op.pl light92@o2.pl

- Strona domowa

Wszystko do uzgodnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LAN to też sieć B), a na myśli masz zapewne internet.

 

Można spokojnie się łączyć w internecie za pomocą tych komponentów to jedynie kwestia używania odpowiednich IP.

 

Żeby udostępnić swój serwer w internecie musisz, albo posiadać zewnętrzne IP, albo właśnie mieć do dyspozycji przekierowany port, a żeby taki port mieć to musisz albo sam sobie go przekierować mając dostęp do routera łączącego z internetem, ale zapewne nie masz do tego dostępu więc musiałby to zrobić administrator sieci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze LAN to siec. :P Tylko zle to w slowa ubralem. Dokladnie. Chodzilo mi o internet. :P

 

No to mam kolejne pytanie. Jak powiedzial TSr mozna i to kwestia odpowiedniego IP. Jakiego?

Wiem ze pytania lamerskie ;)

 

Pozdrawiam! ;)

 

Lol. Fajny mam nr posta ;)

Pisze programy na zlecenia. Tanio!

Delphi, Pascal.

Kontakt:

- (gg) 736483

- (email) kondor20@op.pl light92@o2.pl

- Strona domowa

Wszystko do uzgodnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...