Skocz do zawartości

Jakiego Linuxa?


Blind

Polecane posty

Tak, ma w sobie naprawde wszystko co do szczęścia potrzebne smile.gif
Polecam i na początek i na zawsze :twisted:
Ściągnąć można tutaj http://www.ubuntu.com/download
Jest też możliwość zamówienia orginalnych płytek do domu zupełnie za darmo! Jedyna niedogodność to to, że czeka się miesiąc zanim dojdzie wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[b]sciągnołem, wypaliłem, uruchmiłem, spodobał mi sie, no i zainstalowałem...

A teraz uruchomiłem i wyskakuje mi już od 15min. coś takiego (w trybie tekstowym)
[(jakies tam liczby).(jakies tam liczby)] buffer I/O error on device hda3, logical block (jakies tam liczby)

Na tej partycji mam Winde, działa bez problemu. Sprawdzałem ScanDiskiem i wszystko jest ok.
Tym partycji to FAT32.

Czy ktoś [b]mógby mi powiedzieć o co chodzi?? i jak to naprawić??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie napisać, jak zainstalować i skonfigurować wine pod mandrake 10.0 aby uruchamiał programy pod win, oraz ndsiwrapper żeby zaczął współpracowaćź z kartą sieciową planety, wl-8305?

kilka razy już istalowałem linuxa, ale z powodu braku netu i możliwości uruchamiania exeków szybko rezygnowałem :-/ a chciałbym zmienić system na lepszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 3 months later...
Ja polecam Fedorę. Jak masz słabego kompa, albo potrzebujesz, żeby ci szybciej wszystko chodziło, to doinstaluj Fluxboxa zamiast KDE/Gnoma. Co do Wine to powinno od razu chodzić, jak zainstalujesz poleceniem 'yum install wine', ew. możesz ściągnąć rpma lub sursa z http://winehq.org. Sieć zależy od dostawcy, ja np. mam w LANie udostępnioną, więc od razu przy pierwszym boocie działało wszystko. Jak masz neostradę, to musisz pewnie więcej pokonfigurować.
Skoro piszesz tutaj, to pewnie chcesz programować pod linem - na pewno przydadzą ci się narzędzia jak Vim czy CodeBlocks. Linux bardzo dobrze się dopasowuje do użytkownika, więc pewnie po tygodniu już wszystko będziesz miał wygodnie pokonfigurowane.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się całkowicie przesiadłem na Ubuntu i robię na nim wszystko :]
Obróbka filmów, zdjęć, muzyki; programowanie, przeglądanie internetu, odbieranie/wysyłanie poczty, nagrywanie płyt, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, wszystko działa idealnie i nie trzeba kojarzyć rozszerzeń, jak ich nie ma, to system sam wie jaki program jest z danym typem skojarzony... no rewelacja, już nigdy nie zagości inny system na moim kompie, tylko Ubuntu :]
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Niestety Warcraft nie działa sad.gif pod Wine... A inne programy do uruchamiania Windowsowych są chyba płatne?

Chciałem przejść na Linuxa ale denerwuje mnie ciągłe babranie się w konsoli ^^.

Zamówiłem Kubunta biggrin.gif - zobaczę czy lepszy od Mandriva smile.gif. Narazie Ubunt 6.12 Emu mi się nie spodobał... Zraził mnie na starcie 2x pokazaniem Pendraka (tego samego jako 2 różne). Czy różni się mocno Kubunt/Ubunt v7 od 6?

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż...
Ja sobie przerobiłem Mugena 2005 tak, żeby działał ;P
Dałem plik wykonywalny z Mugena z 2002 roku biggrin.gif
Trzeba jeszcze kilka nazw plików pozmieniać i wgrają się wszystkie postaci - bo Linux rozróżnia wielkość znaków :] - nie to co Win$hit, można mieć nawet dwa pliki w jednym katalogu o tej samej nazwie, tylko innej wielkości znaków biggrin.gif
Ale jest na prawdę dużo innych gierek... Schorched 3D jest zajefajne wink.gif Tremulous też i w ogóle wink.gif Jakby się rozejrzeć to znajdziesz dużo odpowiedników Windows'owskich gierek, a może nawet napiszesz własną :] Mi się już udało doprowadzić SDL'a do porządku i można pod Code::Blocks'em kodować :]
A dzięki konsoli poznajesz większe zalety systemu... niektóre programy nie potrzebują GUI smile.gif
Np. mam fajny konsolowy program do zmieniania kodowania znaków, nazywa się recode wink.gif
A jeśli chodzi o inne programy do gierek to jest Cedega, no podobno zmienia nagłówki z DirectX'a na OpenGL'a biggrin.gif
Kosztuje, o ile pamiętam, 15$
A Kubuntu... nie lubię Linuxów opartych na KDE tongue.gif GNOME jakoś bardziej przypadł mi do gustu wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jason dzięki za info wink.gif. Podobno Cedege a właściwie jej źródła można zasysać za darmo. GNOME ponoć nie jest przyszłością Linuxa (przynajmniej takie zdanie o tym ma twórca tego systemu).

Zastanawia mnie w Linuxie jedno. Mianowicie odpalanie aplikacji. Może to głupie pytanie ale jedyne co odpalałem - uruchamianie jakichś plików binarnych przez skrypty, czy z menu (K3Ba wink.gif ). Świra można dostać od tych skryptów powłoki... Jeśli jako programista musiałbym pisać do moich aplikacji skrypty instalki uruchomianie to dziękuję bardzo za taki system... Jeszcze niekompatybilności pomiędzy różnymi wersjami...

Linux ma odpowiednik rejestru Windows?

Bo jak nie można odpalać aplikacji jak w Windows to trochę kicha... (Ciekawe jak to wygląda w Macu - tam działa mój Warcraft tongue.gif - a i inne gry nie wchodzą w rachubę. Jak niektórzy używają tylko Linuxa tak ja używam tylko Warcrafta xD)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz robić skryptów do swoich aplikacji.
Jak pisałem na Code::Blocks'ie progsa i go skompilowałem to da się uruchomić taki plik wykonywalny na innych komputerach, u kolegi szło wink.gif
Oblookaj to: www.cpp.9o.pl/download/FridayInForrest.zip
To moje poczynania w celu wykonania nowego projektu biggrin.gif
Tylko odpalaj na Ubuntu wink.gif

Także udało mi się ściągnąć jedną gierkę, a mianowicie bos wars na linux'a i nie musiałem kompilować, bo już było wink.gif
Ale tak się przyjęło, że na liuchu zazwyczaj dają sam kod źródłowy do kompilacji, bo w końcu takie są zalety open source wink.gif Gdy się ściąga program w postaci kodu źródłowego to mniej zajmuje wink.gif
Jak myślisz, czy w wersji Postal 2 na Linux'a dawaliby źródła ?? smile.gif
Jest to już skompilowane wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Linux ma odpowiednik rejestru Windows?''
Może nie ma dokładnie identycznego mechanizmu, ale całą konfigurację globalną masz w katalogu /etc, a dla pojedyńczych użytkowników w ich katalogach domowych (dasz kropkę na początku, to będą 'ukryte')

Co do odpalania aplikacji, to wystarczy wrzucic binarkę do /usr/bin i będzie dostępna z każdego miejsca przez teminal.

Z odpalaniem gier jest nie tyle problem uruchomić je, co żeby wmiare szybko chodziły. Niestety streowniki grafiki ssą sad.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uruchamianiem aplikacji nie ma żadnych problemów, a skrypty robione są tylko po to żeby np. uruchamiać coś domyślnie z jakimiś parametrami co ma ułatwić życie użytkownikom.

Aplikacje najlepiej instalować z gotowych paczek dla danej dystrybucji, a jeśli nie ma paczki to trudno trzeba kompilować tongue.gif Czasami też dostarczane są programy z instalatorami (zupełnie jak pod Win).

Pisząc swoją aplikacje warto zrobić dla niej odpowiedni pakiet. Jeszcze osobiście żadnego nie zrobiłem wink.gif ale to jest tak, że robi się go raz a przy kolejnych aktualizacjach cały proces jest zautomatyzowany.

Co do sterowników do kart graficznych jest to ewidentne zaniedbanie producentów kart... Tutaj warto polecić Intela bo udostępniają otwarte sterowniki.

Ubuntu 7 ma o wiele lepsze wsparcie dla sprzętu niż w poprzednich wersjach - to jest główna różnica. Poza tym nowsze wersje pakietów i ulepszona szata graficzna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTATNiestety streowniki grafiki ssą O ile się nie myle to główne problemy ponoć ma się na ATI kartach, których sterowniki są ponoć bardzo mierne pod lina. (ponoć)

[quote] Tutaj warto polecić Intela bo udostępniają otwarte sterowniki. [/quote] Ta na warszatcie już była debata żeby NVIDIA wypuściła stery do lina otwarte kart graficznych co spotkała się z dość mieszaną opinią bo jedni byli za a inni przeciw. Chociaż też jestem zdania, że był by to bezsens ze strony nvdii bo skoro wypracowali sobie pewne rzeczy, które są bardzo dobre czemu mają się dzielić tym z innymi.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] O ile się nie myle to główne problemy ponoć ma się na ATI kartach, których sterowniki są ponoć bardzo mierne pod lina. (ponoć)

Chociaż też jestem zdania, że był by to bezsens ze strony nvdii bo skoro wypracowali sobie pewne rzeczy, które są bardzo dobre czemu mają się dzielić tym z innymi. [/quote]

Ja mam ATI i wszystko działa szybko. Problem jest taki, że sterowniki ATI nie obsługują jakiegoś tam rozszerzenia OpecGL, ale mnie póki co to nie przeszkadza w pracy.

Wypuszczenie otwartych sterowników przyniosło by same korzyści i dla użytkowników i dla firmy (bo od tej chwili każdy zwolennik wolnego oprogramowania kupujący kartę wybrał by właśnie tą).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi smile.gif. Chyba jednak Linux musi poczekać - jak dla mnie jest za mało wygodny sad.gif.

Zastanawiam się czy dużo lepszy od Ubunta (Kubunta) jest płatny system Mandrive?

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mandriva nie jest płatna , to by sie kłóciło z ideą GNU/linnux-a laugh.gif
Płatna jest tylko pomoc techniczna laugh.gif
ale wiadomo nie chcesz nie używasz pomocy technicznej i nie płacisz
a sam system można jak każdego innego linuxa pobrać i używać ca frajer czy to nie piękne
A tak poważnie ja bym mandriwy nie polecał ale zawsze możesz pobrać live-cd i wyprobować może tobie przypadnie do gustu ja tam wole ubuntu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też płatne dystrybucje Linuksa np. Xandros, Yellow Dog ... Licencja GPL na to zezwala. Czasami w takich dystrybucjach oprócz pomocy technicznej lub szybkich serwerów do aktualizacji otrzymujemy jakieś dodatkowe autorskie oprogramowanie. Zazwyczaj nie warto kupować bo wszystko co do szczęścia potrzebne znajdziemy za darmo wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sazian: wiem, że są bezpłatne wersje Mandrivy, ale są też płatne wersje tego systemu. Z całym szacunkiem dla Linuxów i wszystkich jego darmowych odmian - z tego co widzę, profesjonalnie wyglądają tylko te płatne odmiany systemu (nawet niech to będzie pomoc techniczna ale zdaje się że chodzi tu raczej o oprogramowanie do systemu - odnośnie Mandrivy).

Po prostu zastanowiło mnie czy ktoś może jest posiadaczem takiego płatnego zestawu - i jakie są jego wrażenia.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...