Skocz do zawartości

Licencja


rafal201988

Polecane posty

Witam,

 

Jako że jestem nowym użytkownikiem waszego forum na początku witam wszystkich na forum;) często korzystam z waszych kursów tu i nadszedł czas aby może coś pomyśleć o sprzedaży oprogramowania jakie tworze;)

 

I tu jest moje pytanie. Jakie polecacie środowisko IDE programowania najlepiej darmowe (jeżeli płatne to jaka jest mniej więcej jego cena) do pisania programów w delphi lub c++? Obecnie korzystam z delphi 7 personal ale klucz niby legalny ale z internetu (ktoś podał na jakimś forum i twierdzi że zdobył legalnie). Czytałem trochę o lazarus ale najprostsza aplikacja pod windows waży parę mega...

 

Poszukuje środowiska podobnego do Delphi abym nie musiał pisać w czystym win-api np.

 

Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki.

 

Pozdrawiam Rafał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

delphi 7 personal jest do projektow niekomercyjnych, jezeli klucz masz "z internetu" to pomimo tego ze to jest(było) darmowe nie jest legalne dla ciebie bo klucz nie jest powiazany z twoja osoba. Delphi darmowego nie ma na chwile obecna i nie zapowiada sie aby bylo. Do c++ najlepszy jest visual c++ ale nie mam pojecia czy jest tam jakis edytor gui. Tak wiec troche ciezko bedziesz mial. Mozesz tez mieszac jezyki np. interfejs robisz wygodnie w c# a sama logike piszesz w c++. A najwygodniej to zmienic jezyk na c# lub jave, nic innego mi nie przychodzi do glowy co ma w IDE dobry edytor i jest darmowe.

Mozesz jeszcze probowac wynalazkow typu GTK, ale nigdy tego nie uzywalem wiec nie mam opinii na ten temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze, w sumie to mogę się pouczyć i przesiąść na C# lub jave. Lecz z samą java kiedyś próbowałem i miałem na samym początku problemy z uruchomieniem najprostszych programów... Może jakieś konkretne środowisko?

 

Jak nic się nie znajdzie darmowego gdzie mógłbym sprzedawać swoje programy z IDE to i WIN-API się nauczę w ostateczności;)

 

 

Edit.

Dodam że miło by było gdyby dane środowisko można było uruchomić pod linuxem;) Jak się nie mylę (mam nadzieję że nie:) ) to pod Jave darmowe środowisko IDE to jest Eclipse tak? szczerze nigdy z niego nie korzystałem więc proszę o rade:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli projekt w lazarusie zajmuje bardzo dużo miejsca to prawdopodobnie masz włączony jakiś tryb debugowania lub coś w tym stylu.

 

Java jest całkowicie darmowa(oraz większość IDE w tym netbeans oraz eclipse).

 

c# express jest darmowy ale ma swoje ograniczenia które są zdejmowane dopiero na wyższych licencjach które kosztują kilka tysięcy na jedno stanowisko – jak dobrze pamiętam to chyba najniższa licencja kosztuje 5000. Jedynym sensownym kompilatorem jest Visual Studio. C# jest dosyć prosty ale ma jedną zasadniczą wadę, działa tylko pod systemami firmy m$

 

Alternatywą może być mono, nigdy w tym nie pisałem ale wygląda ciekawie(podobnie do c#). Ewidentną zaletą jest skalowalność, programy pisane w mono działają pod windom, linuxem, jabłuszkiem oraz urządzeniach mobilnych z androidem oraz ios.

 

Jest też jakiś język typowy dla maków ale on jest darmowy i legalny tylko pod warunkiem że piszesz na sprzęcie ich produkcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programować nie potrafi, a już o sprzedaży marzy. :D

 

Powodzenia!

 

Potrafi potrafi:) może nie profesjonalnie ale:) Do tej pory moje "programowanie" ograniczało się do pascala - delphi. Napisałem parę aplikacji, które się przyjęły w danym środowisku, a równie dobrze mógłbym na nich zarobić;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakich zysków się spodziewasz? Jeśli tak małych, że koszt licencji na IDE Cię odstrasza, to szkoda wysiłku by cokolwiek programować...

 

programowaniem zajmuję się hobbystycznie;) i nie spodziewam się ogromnych zysków;) zadowoli mnie nawet 1 zł;) mnie bardziej cieszy fakt że jestem w stanie coś skrobnąć co później się komukolwiek przyda;) a jak przy tym zarobię na "piwo" to już dla mnie git;)

 

decyzja podjęta ;) "java" i Eclipse;) pierwsze aplikacje powstały więc nie jest źle;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ty xevil21 masz na myśli?

 

 

Jak sam widzisz, cytując całą wypowiedź i pytając tak ogólnie, nie wiem, czy masz na myśli pierwszą, drugą, czy trzecią linijkę. Rozwiń swoje pytanie. Czego dokładnie nie rozumiesz? Pytania, "czy to aplikacja okienkowa, czy konsolowa?", a może nie wiesz co w Javie jest nie tak?

 

//up: dzięki, że poprawiłeś ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ta aplikacja to okienkowa czy konsolowa ??

jeśli konsolowa to zobacz jak wygląda okienkowa,

okienka w javie to istna masakra

 

konsolowe tak;)

okienkowe tak;)

 

Fakt Tworzenie "okienka" i dodawanie wszystkiego jest pracochłonne ale przecież pisanie programów to nie samo ustawianie "cegiełek" na gotowej Formie;) sporo osób piszę w czystym WinApi np. i z tego co kiedyś liznąłem tego uważam że w Javie Tworzenie okienek to sielanka;) a Eclipse jeszcze wszystko podpowiada i kupę roboty robi za nas;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak eclipse robi dużo za nas tylko zobacz jak później kod wygląd i teraz wyobraź sobie że musisz coś do tego dopisać.

 

Kolejna rzecz to słuchacze które jakoś nieprzypadły mi do gustu, jednak wolę podejście takie jak ma Delphi czy c# czyli mam metody onClick, onMouseDown, onKeyUp ….

 

Zresztą zobaczysz jak to wygląda jak spróbujesz coś większego napisać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedze od roku w Javie i powiem tak, często wku**** mnie ona niesamowicie.

 

Jedyne jej zalety, to duża ilość darmowych bibliotek.

 

Jednak one tez czesto pozostawiaja wiele do życzenia.

 

Przykładem może być PDF Renderer, który działa, ale jak PDF ma większą ilość stron, to podczas generowania podglądów zaczynają wyskakiwać OutOfMemory. :D

 

Używam NetBeans i jak się dłużej w nim pracuje to przestaje działać prawidłowo. Zaczyna się od kolorowania składni, a kończy na totalnym zamuleniu IDE.

 

Nie rozumie dlaczego duże firmy tak bardzo chcą mieć aplikacje napisane w tym za przeproszeniem g*****.

 

Pozdrawiam!

 

P.S. Przepraszam za niecenzuralne słowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak eclipse robi dużo za nas tylko zobacz jak później kod wygląd i teraz wyobraź sobie że musisz coś do tego dopisać.

 

Kolejna rzecz to słuchacze które jakoś nieprzypadły mi do gustu, jednak wolę podejście takie jak ma Delphi czy c# czyli mam metody onClick, onMouseDown, onKeyUp ….

 

Zresztą zobaczysz jak to wygląda jak spróbujesz coś większego napisać :)

 

 

to fakt brakuje mi onClick itp. jak to miało miejsce w Delphi. :) no ale coś kosztem czegoś :) Co do większych aplikacji to jak się jakaś trafi to dam znać jak wrażenia;)

 

Nie wiem może to powód niewielkich aplikacji napisanych przeze mnie w eclipse ale jak do tej pory poruszanie się po kodzie w eclipse nie jest złe:) nawet dodawanie do kodu jakiegoś fragmentu:)

 

Siedze od roku w Javie i powiem tak, często wku**** mnie ona niesamowicie.

 

Jedyne jej zalety, to duża ilość darmowych bibliotek.

 

Jednak one tez czesto pozostawiaja wiele do życzenia.

 

Przykładem może być PDF Renderer, który działa, ale jak PDF ma większą ilość stron, to podczas generowania podglądów zaczynają wyskakiwać OutOfMemory. :D

 

Używam NetBeans i jak się dłużej w nim pracuje to przestaje działać prawidłowo. Zaczyna się od kolorowania składni, a kończy na totalnym zamuleniu IDE.

 

Nie rozumie dlaczego duże firmy tak bardzo chcą mieć aplikacje napisane w tym za przeproszeniem g*****.

 

Pozdrawiam!

 

P.S. Przepraszam za niecenzuralne słowa.

 

 

nie wiem jak to wygląda z NetBeans ale z Eclipse nie zauważyłem problemów z kolorowaniem składni np. czy muleniem:)

 

Mnie najbardziej Cieszy w Eclipse fakt że nie trzeba tego instalować i mając to na pendrive mogę odpalić wszędzie to:) co jest dla mnie bardzo przydatne gdyż często w pracy mam kupę wolnego czasu więc odpalam Eclipse i tworzę dalej:)

 

 

Edit:

 

sazian

 

Tak mnie zainteresowałeś tym onMouse i tak dalej i poszperałem:) implementujemy tylko MouseListener i można się bawić :)

  • public void mouseClicked(MouseEvent e)
     
    Reaguje na kliknięcie myszy.
  • public void mouseEntered(MouseEvent e)
     
    Reaguje na wejście kursora myszy w obszar komponentu.
  • public void mouseExited(MouseEvent e)
     
    Reaguje na wyjście kursora myszy z obszaru komponentu.
  • public void mousePressed(MouseEvent e)
     
    Reaguje na naciśnięcie przycisku myszy.
  • public void mouseReleased(MouseEvent e)
     
    Reaguje na zwolnienie przycisku myszy.

czyli nie jest tak źle w sumie;)

 

Przepraszam skoro o tym wiedziałeś :)

 

ps. chyba odbiegamy od tematu:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach „większego projektu” napisz np. kalkulator

czyli standardowo przyciski od 0-9 jakieś podstawowe operacje typu + - * / pierwiastek potęga

Podejrzewam że już przy przyciskach 0-9 będziesz miał wesoło :)

 

xevil:

fakt java ma ogromne problemy z pamięcią i obecnie może wydawać się problematyczna ale w czasach gdy powstawała była prawdziwą rewolucją wśród języków programowania

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach „większego projektu” napisz np. kalkulator

czyli standardowo przyciski od 0-9 jakieś podstawowe operacje typu + - * / pierwiastek potęga

Podejrzewam że już przy przyciskach 0-9 będziesz miał wesoło :)

 

xevil:

fakt java ma ogromne problemy z pamięcią i obecnie może wydawać się problematyczna ale w czasach gdy powstawała była prawdziwą rewolucją wśród języków programowania

 

właśnie piszę "układ okresowy pierwiastków" w ramach "większej ilości obiektów". Na obecną chwilę nie ma większego problemu:) jak skończę to wstawię tu (czy gdzie to się wstawia na tym forum:) ) i napiszę jakie mam wrażenia swoje:)

 

Edit:

 

po napisaniu owego "Układ Okresowy Pierwiastków" stwierdzam że nawet w przypadku wykorzystania 118 JLabel i dodanie do każdego MauseLisneren kod aplikacji to nie całe 400 lini kodu z zastosowaniem pustych lini dla czytelności kodu:) W razie czego mogę zamieścić ową aplikację tu:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz chyba powiedzieć, że pod każde JLabel podpinasz inne MauseLisneren?

 

a od czego są tablice?:) zrobiłem tablice 118 JLabel, w pętli je poustawiałem wykorzystując trochę matematyki a zdarzenie sprawdzam również w pętli i gdy coś się dzieje np na 15 pozycji tablicy to z innej tablicy kopiuje info ;)

 

//deklaracja JLabel
for (int i=0;i<118;i++)
 {
  lPoz[i] = new JLabel("<html>"+ sPierwiastek[i]+"<br>"+ (i+1) +"</html>",JLabel.CENTER);
  lPoz[i].setOpaque(true);
  lPoz[i].setBackground(kolor[i]);
  lPoz[i].setToolTipText(sPierwiastkiNazwa[i]);
  lPoz[i].addMouseListener(this);
  lPoz[i].setFont(new Font("SansSerif",Font.PLAIN,10));
 }

//inne części programu

//dodawanie JLabel
for (int i = 0; i < 118;i++)
  		 add(lPoz[i]);

//cała filozofia sprawdzania zdarzeń
@Override
public void mouseClicked(MouseEvent e)
{
 Object źródło = e.getSource();
 // TODO Auto-generated method stub

 for (int i =0;i<118;i++)
 {
  if (źródło == lPoz[i])
  {
JOptionPane.showMessageDialog(null, "Symbol pierwiastka: " + sPierwiastek[i] + "\n" +
        	"Nazwa pierwiastka: " + sPierwiastkiNazwa[i] + "\n"+
        	"Liczba atomowa: " + (i + 1) + "\n" +
        	"Masa atomowa: " + sMasaAtomowa[i] + "\n" +
        	"Rok odkrycia: " + sDataOdkrycia[i],
        	sPierwiastek[i] + " - " + sPierwiastkiNazwa[i],
        	JOptionPane.INFORMATION_MESSAGE);
  }
 }



}

 

nie wydaje mi się aby te fragmenty kodu były jakoś strasznie skomplikowane i tak dalej;) wiadomo mogłem do każdego JLabel pisać oddzielnego if-a ale po co?:) 350 lini kodu i następujący wynik (moga pojawić się błedy bo pisałem w nocy w pracy;) )

http://hostuje.net/file.php?id=72a0383aa718d65f331c4ffa5f914f61 .

 

Wiadomo aplikacja może i ma wiele do zyczenia pod kątem estetycznym ale nie to miałem na celu a bardziej obsługe wielu np. JLabel w prosty sposób.

 

Więc uważam że wszystko jest uzależnione od złożoności programu oraz samego programisty:) no ja nie narzekam póki co aczkolwiek bardzo możliwe że zmienie zdanie;) bo jak na razie w javie siedze 8 dni;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...