Skocz do zawartości

[php, js] Nowoczesna forma reklamy


dj.drezyna

Polecane posty

Witam!

 

Tym razem nie mam żadnego problemu, a jedynie chciałbym się dowiedzieć i to bardzo ogólnie jak działa pewna forma reklamy z pkt. widzenia wdrożonych technologii.

 

Otóż reklama wygląda tak: wchodzę sobie na stronę www.a.pl i wtedy wybieram sobie jakiś produkt, niech będzie lampa. Później wchodzę na strony www.[^a].pl (czyli aż do z.pl poza a.pl) i sobie przeglądam treści, a to o kwiatkach, a to o zbieraniu monet i co się dzieje? Otóż na każdej z tych stron wyświetla się reklama, która pokazuje mi różne rodzaje lamp w umieszczonych na tych stronach banerach reklamowych różnorodnych sklepów oświetleniowych.

 

Więc ja się pytam. Jak to możliwe, że ciastka z jednej strony www. są dostępne na innym hoście? Bo chyba inaczej to nie działa prawda?

 

Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedzi jak to z grubsza działa. Bo mówię problemu z tym nie mam ale ciekawi mnie to jako twórcy stron.

 

Oczywiście adresy stron są przykładem i jeżeli istnieją to nie o nie chodziło mi w poście.

Galeria przyrodnicza http://fotokrajobrazy.warmia.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz w operze zerknąłem w cookies i jestem prawie pewien, że działa to tak [zakładając, że to AdWordsy są]. Wpisałem w manadżer cookies w operze słowo: google i wy....bało mi setki stron (czyli pewnie te, które moją podmontowane reklamy kontekstowe) i zapisy cookie wyglądają np. tak:

 

211034774.1355335250.1.1.utmcsr=google|utmccn=(organic)|utmcmd=organic|utmctr=book%20cover

 

Jak widać jest tam wyszukiwana fraza szukana w organikach google-a: book cover (faktycznie taką frazę ostatnio szukałem)

 

Czyli:

  1. Każda strona, która ma reklamy kontekstowe musi zapisać ci cookies z jakiej frazy na nią trafiłęś ;)
  2. A każda inna strona która ma albo AdWords albo AdSense sprawdza sobie te cookies i dopasowywuje reklamodawcę.

 

Easy ;) ale nie martw się. Akurat to mały pikuś. Google ma w planach również dopasowywanie reklam na podstawie uwaga: treści twoich maili z GMAIL ;) (i to potwierdzone jest - chyba, że już wprowadzili :) )

Pozdrawiam

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te reklamy to google adwords,

jeśli wchodzisz na stronę a.pl to google zapisuje taką informację i po wejściu na stronę b.pl wyświetla reklamy związane z treścią stron które często odwiedzasz(czyli np. lampki których recenzje były na a.pl).

Więc to google gromadzi informacje o tobie, o witrynach jakie przeglądasz, ile czasu na nich spędzasz, jak często na nie powracasz i na tej podstawie wnioskuje jakie treści mogą cię zainteresować.

 

Oczywiście aby to działało na stronie musi być uruchomiona któraś z usług google, a na większości jest(np. wspomniany adwords czy analytics)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...