Jump to content

Unit1.pl jakie plany ?


Stelma
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

 

 

Moderatorów proszę o nie usuwanie topicu.

 

 

 

Od razu mówię iż to nie jest kolejny topic w stylu "o nie unit1.pl praktycznie nie żyje co dalej będzie z tym serwisem !!". A raczej czy administracja zamierza zrobić coś w kierunku rozwoju serwisu. Jakieś nowe arty, konkursy (jeżeli byłby sponsor), filmy z jakiś konferencji czy coś.

 

 

 

W skrócie jakie są dalsze plany serwisu. A może my sami użytkownicy mamy jakieś pomysły ? Proszę jedynie o nie pisanie że użytkownicy mogą sami przecież proponować arty, jeżeli nam dzikusą się czegoś nie da / nie każe to tego nie zrobimy :D

 

 

Proszę powstrzymać się od porównania naszego portalu z jakimś innym. One mają swoje sprawy swoje życie i swoje problemy.

 

Ps. Ja wiem że została zmieniona szata graficzna z czego ogromnie się cieszę, lecz jest ona najmniej potrzebna użytkownikom ;)

 

Moje propozycje (aby nie było że gołosłowny jestem)

 

- Połączenie portalu z blogami: "Tostera", "Force", "Blinda" (możliwe że inna tematyka jednak ich wpisy czasami to perełki przeznaczone do czytania :D)

- Stworzenie działów bardziej popularnych języków: "PHP", "Lua" itp.

- Relacje z jakiś konferencji (każdy z nas mieszka w jakimś mieście w którym mógłby podziałać )

Link to comment
Share on other sites

Ok moja wizja jest taka że nie ma wizji.

 

Co do artsów to aby go napisać poprawnie i żeby wzbudził jakieś zainteresowanie trzeba w niego wrzucić dużo pracy. Temat też musi być ciekawy, a mnóstwo "artsów" jest o pierdołach, pisanych na kolanie aby było. Chodząc po różnych stronach łatwo zobaczyć tendencję że początkujący zachłystują się swoją wiedzą, lizną czegoś, coś gdzieś usłyszą i od razu piszą kursy języka, dobre praktyki itd. Kto to czyta ?

 

Nowe działy - to co artsy, można je wprowadzić pytanie ile osób będzie się aktywnie udzielać na forum ? Obecnie widać tendencje sezonową, zbliżają się zaliczenia ożywa Pascal i C++. Pozatym to wykres jest płaski jak młoda japonka.

 

Konkursy - temat był kilka razy podejmowany przez różne osoby i zawsze umarł śmiercią naturalną. Bo ciężko zrobić konkurs sensony i rzetelny, obiektywnie ocenić i napisać regulamin z którego nie chce się po prostu śmiać. Tak czy siak nie przypominam sobie aby któryś miał frekwencję większą niż 10 osób.

 

Ogólnie mój pogląd (z którego wyłamują się do tej pory tylko JavaRanch i stackoverflow) jest taki że większość polskich for jest nawiedzanych z nudów przez zawodowych programistów którzy jak mają chwilę to odpowiedzą na problem. Niestety problemy poruszane na tych forach są albo mówiąc brzydko noobowskie albo tak ściśle specjalizowane że nikt nie ma wiedzy w tym temacie, a szkoda mu czasu na research. Inna sprawa która jest częsta to fakt że nawet jak dana osoba znajdzie już rozwiązanie to nie chce jej się wrócić i napisać odpowiedź (zresztą zazwyczaj to multipost na 2-4 fora, na zasadzie im więcej zaspamuje tym większa szansa że ktoś mi odpowie). Reasumując uważam że fora programistyczne mają znikomy wpływ na naukę/dzielenie się wiedzą. Mało komu chce się napisać posta na temat tego co ostatnio zrobił/odkrył lub co go zainteresowało. Na forum się u nas idzie jak po 1-2h nie znajdzie się rozwiązania na coś.

 

Wg mnie dużo większą pomocą dla programisty są mikroblogi lub blogi tematyczne. Gdzie ktoś opisuje nad czym się męczył i jak to osiągnął, z przykładem i ścieżką rozumowania. Tam defakto każdy post jest mini artykułem. Korzystam z tego bardzo często zarówno zawodowo jak i w domu ale do tego trzeba mieć: 1) wiedzę, 2)czas, 3)chęć stworzenia czegoś takiego i z reguły musi być po ang.

 

Linkowanie mojego blogu raczej nie sądzę aby coś dało portalowi, nie ma on nic wspólnego z programowaniem i raczej nie jest przeznaczony dla dzieci

 

Tyla ode mnie. Może warto by się było zastanowić do czego ma służyć Unit1, wtedy kierunek rozwoju będzie nijako naturalnie wynikającym efektem ubocznym.

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dobrze, że są osoby, które interesują się przyszłością portalu.

 

Z jednej strony do jego rozwoju przydaliby są ludzie z chęciami oraz z wolnym czasem, którzy ruszyliby portal do przodu. Od początku istnienia Unit1.pl pojawiają się takie osoby, ale po pewnym czasie nudzi im się, są zniechęceni brakiem odzewu i znikają. Tak było z organizacją konkursów oraz innymi proponowanymi "akcjami". Chyba jedynie jakby ktoś miał płacone za ciągłą aktywność na portalu to zająłby się tym na dłużej. Administrator też pozostał tylko jeden.

 

Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem niż szukanie takich osób, jest zachęcenie użytkowników portalu, aby udzielali się od czasu do czasu na forum czy też pisali artykuły. Jednak nie na stałe. Jak co któryś napisałby jeden tekst raz na 2-3 miesiące to przy większej liczbie osób byłoby ich mnóstwo. Przy tym rozwiązaniu Unit1.pl nie pochłaniałby nikomu zbyt dużo czasu, a ludzie pisaliby teksty choćby z nudów w przerwie pomiędzy kodowaniem. Inna sprawa to jakość tych tekstów. Nie oszukujmy się. Większość tekstów na Unit1.pl powstała wiele lat temu, pisana przez bardzo młodych programistów ( jak ja ;) w czasie liceum). Przygotowanie porządnego artykułu zajmuje sporo czasu.

 

Czekam na dalsze propozycje, ale sam nie jestem w stanie być "przewodnikiem" portalu. Co jakiś czas mogę poświęcić mu trochę więcej czasu, ale to wszystko.

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." M". Twain. Metryczka dla dziecka może być wspaniałą pamiątką narodzin.

Link to comment
Share on other sites

Nakiel, jak dla mnie unit1 powinien przynajmniej posiadać możliwość tworzenia projektów jak na warsztacie, lecz takich bez ograniczeń w stylu "tylko gry".

Dalej takie projekty nie powinny być ograniczane do jednego użytkownika, czyli ktoś zakłada projekt i posiada możliwość dodawania do niego użytkowników z serwisu. Taki system pokazywałby kto pracuje nad danym projektem (tym samym zachęcałoby może innych do dołączania się do nich).

Czemu mi tak chodzi o te projekty... ?

Zauważ, że każdy chce coś pisać, często jest tak, że są chęci, jest jakaś wiedza, lecz brak pomocy. To zamiast pisać na forum "szukam ludzi do grupy programistycznej" można by po prostu zacząć pewien projekt i jeżeli kogoś to zachęci to by się dołączył i tak powstawałyby grupy programistów danych aplikacji.

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link to comment
Share on other sites

Do czego służy Unit1? To dobre pytanie, prawie jak o sens życia. Jesteśmy cieniem przeszłości, dziećmi wychowanymi na Delphi. "delphi.bajo.pl" -> "unit1.pl"... Większość z nas siedzi tu z przyzwyczajenia. To trochę jak wyjście do ulubionego pubu... Dla mnie każda postac unit1.pl jest dobra z wyłączeniem 404.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link to comment
Share on other sites

Pomyślimy nad tymi projektami. Może jednak ktoś będzie z tego korzystał.

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." M". Twain. Metryczka dla dziecka może być wspaniałą pamiątką narodzin.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym skorzystał gdyby to działało trochę jak portfolio, a nie zbiorowy kontener na obrazki rysowane w paincie tak jak to teraz na Warsztacie mają :) (mam na myśli porządną obiektywną ocenę moderacji)

 

Kiedyś było organizowany konkurs na grę w stylu wormsów i brało udział około 10 osób teraz nie sądzę by trzech ochotników się znalazło.

www.spider.dathox.com :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

kiedyś .. miałem trochę czasu i starałem się wnieść cegiełkę, ale moja koncepcja uporządkowania i spakowania kilku postów dotyczacych jednego tematu w jeden solidny rozległy post zawierający sedno bez zbędnych docinek nie spotkała się z entuzjazmem :P

więc zostało wszystkiego po trochu wszędzie ...

 

Należy też zwrócić uwagę, że jeśli chcemy aby na forum zaglądali początkujący i tacy u których już cokolwiek lampka pali, a oni stanowią 95% wszystkich czytelników forów to trzeba pisać takim językiem zrozumiałym dla nich i niemal łopatologicznie,

 

ważna jest też optymalizacja pod kontem robootów google, czyli w tematach w tekscie czesto używać

form pytających jak zrobić.. jak napisać ..., dlatego niektórym moga sie moje sklejki wydawać na prymitywne ale sprawdzałem .. wyszukiwarka łapie je na równi z innymi poczytnymi tematami popularniejszych forów, stąd taka prymitywna forma

 

natomiast większość podpowiedzi zawiera okrojone sedno, dlatego nie dziwmy się że zaglądają tu "na stałe" głównie tylko elitarne jednostki ;)

 

ale spoko przyjdą długie zimowe wieczory to pomyszkuję, zrobię trochę bałaganu :) i może coś skleję jakiegoś nowego "łopatologicznego kursa" albo kilka, może coś tematycznego ciągłego sie trafi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 years later...

Jak widzę, unit stoi osamotniony, czasami jakiś elektron napisze posta aby mu pomóc.

Samo forum sypie się z po edycji czegokolwiek...

 

Można jakoś temu zaradzić ?

Można jakoś unit pomóc ?

 

Nakiel potrzebujesz pomocy by coś z tym serwisem zrobić to pisz, może się coś zdziała.

 

Pozdrawiam.

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc zastanawiam się nad całkowitym wyłączeniem forum i portalu. Już teraz funkcjonuje w bardzo okrojonej wersji, tylko dlatego, że informacje na nim mogą się jeszcze komuś przydać. Ruch jest niewielki, a główna czynność przy forum to usuwanie spamu. Samo forum jest na starym skrypcie IPS, do którego nie ma już łatek. Musiałbym wszystko przenieść na IPS 4 lub zupełnie inny skrypt. Tylko, czy to ma sens przy ok. 2 nowych tematach na miesiąc?

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." M". Twain. Metryczka dla dziecka może być wspaniałą pamiątką narodzin.

Link to comment
Share on other sites

A może czas wrócić do korzeni z tym serwisem ?

Mogę się narazić innym, jednak zdania jestem, że należałoby podjąć jakieś decyzje na temat istnienia wortalu.

1. Zamknąć

2. Trzymać dalej w obecnej formie

3. Skupić się na jednej technologii / języku (C/C++ lub wracając do korzeni na Delphi/FPC)

 

Nakiel pisz do mnie na email.

Jeżeli nie masz ochoty tego utrzymywać to tym bardziej się do mnie odezwij.

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link to comment
Share on other sites

Wysłałem maila, ale dostaję wiadomość zwrotną, że konto nie istnieje :) Zaktualizuj maila w profilu. Utrzymanie w zasadzie nic nie kosztuje poza domeną, więc istnienie portalu w obecnie formie nie jest dla mnie problemem.

 

Powrót tylko do Delphi przy takiej niewielkiej popularności tego języka chyba nie ma sensu.

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." M". Twain. Metryczka dla dziecka może być wspaniałą pamiątką narodzin.

Link to comment
Share on other sites

Wybacz... faktycznie był stary nie używany :) Już jest poprawny.

Sam programuję lecz w C pod ARM w kierunku elektroniki (hobbystycznie) lub w Free Pascall projekty konsolowe.

Obecnie próbuję przesiąść się na Ubuntu i uczę się C/GTK+.

Sercem bliżej mi do FPC, praktyką do C.

Może i Delphi jest nie popularne jednak tworzenie wortalu z nazwą domeny biorącą się z tego języka, a przeznaczeniem ogólnym lub pod C/C++ mija się z celem. Światkami tego mijania jesteśmy w obecnej chwili.

Jeżeli chodzi o mnie to regularnie wskakuję na tą stronkę kilka razy w tyg..

Istnieją strony ukierunkowane na daną technologię C++/Pascal/Assember kolejno: C++0x.pl / pps4s.co.uk / nevar.pl

Napisz do mnie teraz to pogadamy.

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link to comment
Share on other sites

Przykładowe opcje.

1.Uporządkowanie serwisu na nowo ( stary układ bloków na stronie głównej), opracowanie nowych działów bardziej intuicyjnych.

2.Skupienie się na poprawie działania serwisu (obecnie nie widzę np. możliwości dodawania, proponowania nowych artykułów).

3.Po wszelkich poprawkach można równolegle tworzyć własny zamknięty CMS'a pod serwis, krok po kroku...

4.W międzyczasie staranie się o dodawanie treści i tu należy się zastanowić nad tematyką:

4.1 Serwis ogólny opowiadający o różnych językach: C/C++, PASCAL, PHP itp.

4.2 Skupienie się na dwóch językach C++/Delphi

4.3 Skupienie się na jednym konkretnym języku (wg nazwy serwisu należałoby wybrać Delphi jako wiodący język)

 

Wszystko to wymaga dużego wkładu własnej pracy i zaparcia. Należy jednak traktować całość jako hobbystyczne zajęcie w czasie kiedy się nudzimy :P

 

Wszelka krytyka mile widziana.

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link to comment
Share on other sites

1-3 CMS musi być stworzony na nowo lub trzeba by użyć tymczasowo jakiegoś gotowca. Nie ma opcji przywrócenia wyłączonych funkcji w obecnym skrypcie. Jest on stary i jak na dzisiejsze czasy kiepski. Mało odporny na spam itd. Nie jest zgodny z nowszymi wersjami PHP. W zasadzie do zaorania.

4 - Zostałbym przy wszystkich językach. Popularność języków programowania się zmienia, pojawiają się nowe, a inne znikają. Trzymanie się jednej opcji nie uważam za dobre rozwiązanie.

 

Najważniejsza jest treść - aktualności, kursy, aktywność na forum. Niestety nie mam tyle wolnego czasu co 10 lat temu. Bez aktywnego udziału innych użytkowników nic z tego nie będzie.

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." M". Twain. Metryczka dla dziecka może być wspaniałą pamiątką narodzin.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Co ten Nakiel za przeproszeniem 'pisze' o niby rozwoju.

Kilka lat temu pisałem w tej sprawie do Nakiela, ponieważ chciałem stworzyć nowy dział z nowym językiem i co i cisza, zero zainteresowania. Toster mi właśnie doradził, abym w tej sprawie skontaktował się z Nakielem, ale okazało się, że Nakiel ma to gdzieś. Od tego czasu forum stoi w miejscu, ciężko było stworzyć nowy dział, gratulacje dla Pana Nakiela - ryzyko widocznie było zbyt duże. Byłem wtedy młodą osobą z chęciami i wolnym czasem.

Z takim podejściem to forum jest skazane na śmierć.

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Link to comment
Share on other sites

Do czego służy Unit1? To dobre pytanie, prawie jak o sens życia. Jesteśmy cieniem przeszłości, dziećmi wychowanymi na Delphi. "delphi.bajo.pl" -> "unit1.pl"... Większość z nas siedzi tu z przyzwyczajenia. To trochę jak wyjście do ulubionego pubu... Dla mnie każda postac unit1.pl jest dobra z wyłączeniem 404.

 

 

O, tego to się po Tobie nie spodziewałem. :D

Link to comment
Share on other sites

Co ten Nakiel za przeproszeniem 'pisze' o niby rozwoju.

Kilka lat temu pisałem w tej sprawie do Nakiela, ponieważ chciałem stworzyć nowy dział z nowym językiem i co i cisza, zero zainteresowania. Toster mi właśnie doradził, abym w tej sprawie skontaktował się z Nakielem, ale okazało się, że Nakiel ma to gdzieś. Od tego czasu forum stoi w miejscu, ciężko było stworzyć nowy dział, gratulacje dla Pana Nakiela - ryzyko widocznie było zbyt duże. Byłem wtedy młodą osobą z chęciami i wolnym czasem.

Z takim podejściem to forum jest skazane na śmierć.

 

Pozdrawiam,

Łukasz

 

 

Przyznam, że nie pamiętam takiej wiadomości, a w archiwum forum nic nie znalazłem. Dostałeś w ogóle jakąś odpowiedź? Może wysłałeś maila na jakiś nieaktualny adres? Ja nie piszę o rozwoju, to raczej inni próbują mnie przekonać, że jest to jeszcze możliwe.

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." M". Twain. Metryczka dla dziecka może być wspaniałą pamiątką narodzin.

Link to comment
Share on other sites

 

Przyznam, że nie pamiętam takiej wiadomości, a w archiwum forum nic nie znalazłem. Dostałeś w ogóle jakąś odpowiedź? Może wysłałeś maila na jakiś nieaktualny adres? Ja nie piszę o rozwoju, to raczej inni próbują mnie przekonać, że jest to jeszcze możliwe.

 

 

Nie dostałem, i do dziś czuje uraz.

Jeżeli nie dostałeś wiadomości to wszystko zmienia i odwołuje swoje słowa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...