Skocz do zawartości

[Pascal] Wyjście z okienka podczas pobierania tekstu z klawiatury


adns

Polecane posty

Witam.

Widzę, że jesteście mili na tym forum więc skorzystam, puki jeszcze jesteście... ;P

Mam takie pytanie jak zrobić możliwość wyjścia z okienka podczas wpisywania tekstu?

Chodzi o to, że mam powiedzmy bazę danych i mam tam przyciski "dodaj wpis" i po wybraniu tej opcji wyświetla się okienko z polem do wpisania tekstu. No właśnie moje pytanie brzmi jak można to zrobić, żeby można było z tego okna wyjść zanim naciśnie się enter np. klawiszem esc, albo żeby tabem sobie skakać między wpisywaniem tekstu, a przyciskiem wyjścia/zatwierdzenia w tym okienku?

Wiem, że można przechwytywać wciśnięte klawisze wyświetlać bez procedury readln, ale czy da się to zrobić jakoś prościej?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Wyświetlam nowe okienko za pomocą procedury "window"

-Z okna wczytuje tekst klawiatury za pomocą "readln"

 

Pytanie:

Jak sprawdzić czy został naciśnięty jakiś przycisk(zanim tekst zostanie zatwierdzony enterem), aby usunąć/wyjść z tego okna?

 

Tekst w tym okienku jest pobierany trzykrotnie dlatego chcę dać możliwość wyjścia z tego bez konieczności walenia w enter... ;)

 

Mam nadzieję, że już jest jasne. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to nie TP tylko Free Pascal.

Uczę się bo właśnie teraz zdaję maturę na FP i muszę się nauczyć podstaw na "suchym" na razie. Mało czasu jest więc szkoda mi go marnować jeszcze na naukę bibliotek jakiś itp. Zresztą nawet nie wiem czy można używać na maturze.

Do tej pory programowałem tylko w AS i ciężko mi się odzwyczaić od tej świetnie napisanej dokumentacji. ciężko mi cokolwiek znaleźć szybo w paskalu, dla tego wybaczcie jeśli za bardzo was męczę głupimi pytaniami - normalnie bym sam szukał rozwiązania na, ale matura już tuż tuż...

 

To jak? Da radę to jakoś sprawnie zrobić, czy mam pisać własną obsługę wprowadzania tekstu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy nie bedziesz miał na maturze. Wygląd programu nie ma w ogóle znaczenia. Na 99% będzie wczytaj dane ze standardowego wejścia/pliku coś tam z tym zrobić i zwrócić wynik. Żadnej zabawy z wyglądem, czy obsługą programu. Ao to o co ty pytasz to już jest dawno przeżytkiem i nikt już takich rzeczy nie robi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wiem, że takie rzeczy nie są wymagane, ale jak już sobie coś wymyśle to ciężko mi zasnąć jak tego nie zrobię. ;)

Zachowując jednak trochę rozsądku dałem sobie z tym spokój... Skończyłem już tą mini bazę danych, może nie ma w niej nic nadzwyczajnego, ale jako że to mój pierwszy program napisany w pascalu to odczuwam naturalną chęć aby się pochwalić ;)

http://www.speedyshare.com/files/28248954/baza.rar

 

W ogóle FP już chyba nikt nie używa do jakiś poważniejszych celów? bo wygoda pracy na nim jest po prostu powalająca ;P

 

Mam jeszcze parę pytań odnośnie tekstu, ale to już założę nowy temat jak będę miał chwilę...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...