Skocz do zawartości

Elektronika


Dejta

Polecane posty

Ostatnimi czasy zainteresowałem się elektroniką. Już nabyłem odpowiednią książkę i tak szybko przejrzałem i od razu wpadła mi do głowy pewna myśl. Jak programuje się te wszystkie urządzenia elektroniczne? Czy układy scalone ( bo o ile mam nadzieje się nie myle to One są mózgiem układu ) już są zaprogramowane fabrycznie i nie da się tego zmienić, czy je jakoś się ręczenie programuje a One mają określone możliwości, które można wybrać. I właśnie - właściwie czym różnią się od siebie scalaki? Pytanie trochę dalej wybiegające -> Czy jak mam złożonego najprostrzego robota ( założmy że kręci kółkami przód-tył ) to do zaprogramowania muszę mieć jakiś specjalny program czy coś w tym stylu, czy to bardziej leży w tej elektronicznej sferze?

 

Pozdrawiam

Wowa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronika to jest temat rzeka. Na twoje dociekliwe pytanie dotyczące programowania odpowiedź znajdziesz szukając pod hasłem "programowanie mikrokontrolerów". Taki mikrokontroler ma w sobie pamięć do której wgrywa się skompilowany program przy pomocy programatora. Trzeba mieć odpowiedni programator oraz kompilator do posiadanego mikrokontrolera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da zastosować "domowych" najczęściej wykorzystywane są mikrokontrolery z rodziny AVR np. attiny2313 czy Atmega8

programuje się je w języku c, bascom lub asemblerze

 

każdy z mich ma swoje wady i zalety(np. asm wygląd strasznie ale mój kolega z roku programuje właśnie w nim bo jak mówi można w nim wszystko dokładnie kontrolować)

 

jeśli chcesz się bawić w coś takiego to albo musisz kupić zestaw ewaluacyjny(uruchomieniowy) albo zbudować coś samemu

skoro chcesz programować roboty to pewnie będziesz musiał sam zbudować jakieś peryferia do kontrolowania silników tak żeby scalaka nie zjarać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Do budowy robota w sumie najprostszego, mikro-kontroler nie jest wymagany :] ale to inna bajka.

Ogólnie programować można właśnie te mikro-kontrolery (AVR, PIC, ARM) lub układy FPGA (tu bardziej składasz własną odmianę scalaka z bramek, ale mniejsza o to).

Języki to na starcie polecam AVRASM dla AVRów.

Jest na tyle prostym assemblerem, że posiadam nawet własnego napisanego w Free Pascalu prostego disassembler'a.

Ogólnie duża część elektroników-amatorów zaczyna na bascom'ie i nie jako się do niego przyzwyczaja, co jest złym nawykiem (Później ból spowodowany ograniczeniami)

Można powiedzieć, że Assembler jest trudny, ale to tylko złudzenie jeżeli opanujesz jego podstawy.

Zyski z tego przychodzą w późniejszym czasie, kiedy to objawiają się nam w postaci małego kodu wynikowego (miej zajmują pamięci uC) i dokładności.

Dokładności ? Tak! pisząc zwykłą pętlę waitms(zapętlanie na milisekundy), czy waitus (zapętlanie na mikrosekundy) w ASM masz dokładność co do pojedynczego taktu zegara.

A pamiętaj nawet głupi skok z komórki pamięci do innej komórki pamięci zajmuje 2 takty.

Jednak oprócz tych wszystkich zalet posiada wadę: jest nią mniejsza prędkość tworzenia aplikacji.

To tak jak by porównać programistę korzystającego z WinApi z programistą korzystającego z IDE np. Delphi i Form'y.

Obydwaj mogą napisać program tak samo działający, jednak prędkości jego tworzenia jest inna.

 

Na start polecam AVR (dobry zestaw znajdziesz na stronie np. And-Tech) + ASM (są kursy tak więc się nauczysz).

Pozdrawiam

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...