Skocz do zawartości

Delphi?


5corpio

Polecane posty

Mam takie pytanie do każdego w zasadzie albo przynajmniej większości.

 

W czym piszecie teraz jak chcecie pisać programy w delphi? Bo szczerze mówiąc nie lubię za bardzo c++ i średnio mi się chce na niego przesiadać jak potrzebuje czasem coś napisać. Java znam bardzo słabo do tego.

 

Chodzi o to, że Delphi7 to już przeżytek. Seria Turbo Delphi itp. już nie istnieje również a dla mnie była bardzo miła (straciłem już seriala i instalkę, którą ciężko znaleźć ostatnio) A wszystkie nowe Delphi są tylko triale i pewnie jak to w umowie nie nadają się do pisania komercyjnych app.

 

Jest lazarus, którego próbowałem pod linuksem ale z tym też problem. Opisu jednego komponentu tzn. opisu metod szukałem szukałem i można tak w nieskończoność bo nigdzie dobrej dokumentacji nie znalazłem.

 

Edit: chyba, że w ostatnim czasie jak nie programowałem to object pascal i wszystko umarło tak, że już nic nie ma praktycznie. Bo takie mam wrażenie jakieś dziwne. Bo od dawien dawna nic nie kodziłem.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie ja siedze pod TD, brakuje troche rzeczy ale ogolnie daje rade. Czekam na pojawienie sie jakiegos nowego delphi w wersji Personal. Bo mi tam nowe komponenty nie sa potrzebne ale jezyk sprzed 5 lat to niestety jest epoka cala w informatyce.

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toster a nie wiesz gdzie można znaleźć licencje do TD ? Bo kiedyś to było na stronie borlanda potem na tej wydzielonej firmie ebar... coś tam a teraz już w ogóle wycofali się z serii Turbo bo dalej bym próbował na niej wojować :/

 

A teraz siedzenie w c++ i pisanie obsługi durnych kontrolek samych i wszystkiego mija mi się z celem w ogóle jak chce napisać niewielki program.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz w C++ używa się Qt, albo Wx, albo czegoś jeszcze innego :) Na początek poleciłbym Code::Blocks wraz z wxSmith'em. Kolega tez nie narzeka na wxDev C++.

 

No i też możesz komercyjne programy pisać (nie wiem jak Qt, ale w wx raczej tak).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa znalazłem w końcu po długim długim szukaniu :)

 

Jak ktoś miał zarejestrowane konto na borlandzie a zwykle tak jest jak ktoś prosił o jakiegokolwiek seriala do jakiegoś produktu to wystarczy wejść na: https://members.embarcadero.com/ I tam się logujemy i wchodzimy w "My Registered products" i są wszystkie seriale dla produktów, które używaliśmy w przeszłości :)

 

Normalnie jestem mega szczęśliwy.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz siedzenie w c++ i pisanie obsługi durnych kontrolek samych i wszystkiego mija mi się z celem w ogóle jak chce napisać niewielki program.

Nie musisz znać winapi żeby pisać okienkowe aplikacje. Możesz pobawić się w visualu z CLR, niestety ten też zaczyna powoli przechodzić w przestarzałe środowisko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże. Tak wszedłem w profil Nakiela jakoś coś mnie tkneło. I w tematach jego jest adres do http://web.archive.org/ i wyglądu strony unit1.pl dawniej ;) ha ha. Przypomnijcie sobie jak to wyglądało niegdyś...

 

Nawet nie mogę uwierzyć, że pierwszy raz zajrzałem tu już w 2003r. (w sumie pod innym nickiem) Najlepsze jest to, że jak zobaczyłem pytanie jakie zadałem dawno dawno temu to teraz turlam się ze śmiechu normalnie :)

 

a oto i ono:

 

Jak w DElphiX zrobic jesli mam Typ Gracza i te wszystkie procedurki DoMove i DoCollision i mam typy drzewek ktore sa losowo wsadzane na mapke i zeby nie mozna bylo na nie najsc. Przsuwanie gracza to poprostu u mnie

 

if isLeft then X:=X-5; itp.

 

;) eh to było cudowne kiedyś...

 

Popatrzcie na stronę bo warto przypomnieć sobie jak to było dawno dawno temu :)

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(Jason @ pon, 24 maj 2010 - 22:09)

Teraz w C++ używa się Qt, albo Wx, albo czegoś jeszcze innego :) Na początek poleciłbym Code::Blocks wraz z wxSmith'em. Kolega tez nie narzeka na wxDev C++.

 

No i też możesz komercyjne programy pisać (nie wiem jak Qt, ale w wx raczej tak).

 

qt jest płatne

jak dobrze pamiętam pełna licencja(na wszystkie platformy w tym również mobilne) kosztuje około 25 000$ a taka najuboższa około 2 000$

wx jest całkowicie darmowe

właśnie planuję wrócić do programowania okienkowego(teraz kodze w php) i właśnie ma to być wx w c++

książeczka już jedzie do mnie ;) zobaczymy co z tego wyjdzie

 

CYTAT(5corpio @ wto, 25 maj 2010 - 23:21)

Jak w DElphiX zrobic jesli mam Typ Gracza i te wszystkie procedurki DoMove i DoCollision i mam typy drzewek ktore sa losowo wsadzane na mapke i zeby nie mozna bylo na nie najsc. Przsuwanie gracza to poprostu u mnie

 

if isLeft then X:=X-5; itp.

 

 

i domyślaj się o co autorowi chodziło :D

 

jeżeli ktoś potrzebuje delphi 7 personal to mam instale na dysku (po spakowaniu do tar.gz2 50MB z małym hakiem)

niestety klucz gdzieś zgubiłem :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie planuję wrócić do programowania okienkowego(teraz kodze w php) i właśnie ma to być wx w c++

Kolega kodził w PHP aplikacje okienkowe, więc nie musisz się odrywać od PHP :) - ja ostatnio ze wszystkim przeszedłem na Pythona - i robienie stron i aplikacji desktopowych. Do okienek w Pythonie można używać Tcl/tk (chyba dołączany do oficjalnej "paczki") - też możesz się zainteresować :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie do każdego w zasadzie albo przynajmniej większości.

 

siedzę na legalnym D2010 i jestem zadowolony jak nigdy w mojej całej "karierze" programistycznej, dopiero od tej wersji mogę kodować to co chciałem od czasu D6 a nie mogłem (RTTI, typy generyczne, operatory itd.). Trudno ocenić co będzie dalej z Delphi. Obecnie przechodzi bardzo zrównoważony rozwój. Moim zdaniem odbicie się Delphi od obecnej stagnacji lub totalne pogrążenie to kwestia najbliższych 10 lat.

 

Smutna prawda jest taka - jeśli prawidłowo i w dobrym kierunku wpadłeś w Delphi to po Tobie. Żaden język i IDE nie da Ci tego co daje Delphi.

 

Jak pisałem i mówiłem wiele razy, nowe darmowe/tanie Delphi będzie. Nie znam daty, ale na każdym Roadmapie darmowe/tanie Delphi istnieje. Jest nawet osoba odpowiedzialna za przygotowanie takiej edycji : Michael Rozlog, jak chcecie piszcie do niego. Były rożne ankiety i pytania co byśmy chcieli w takiej edycji. Nie sądzę by takie przygotowania były robione po nic. Nie oczekujcie, że w miesiąc rzucą darmową wersję, ale w okolicach nowego roku, z premierą Fulcruma (D2011) kto wie?.

 

Lazarus i FPC jest "evil" i niedopracowany. Bardzo nie lubię autorów ich uprzedzeń, ignorancji, drogi rozwoju i nieprofesjonalizmu. Niestety to jedyny substytut i czasem niektórzy nie nie mają wyjścia... Trochę ten potworek przypomina Delphi i w ostateczności...

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"HNB": nie zapominaj, że są i zwolennicy Free Pascala.

Pierwsza sprawa to OP (Open Source), a druga sprawa to przenośność na wiele platform sprzętowych jak i systemowych.

FPC nie był tworzony w celu "dynamicznego" rozwoju, a w celu "zastąpienia" Turbo Pascala 7.

 

Delphi można śmiało porównać do środowiska ala VC ++, natomiast FPC do kompilatorów typu GCC.

Delphi jak i VC++ tworzone jest z myślą o ułatwieniu programowania, przyśpieszenia jego procesu.

A fpc wraz z gcc trzymają się swoich starych wyznaczonych zasad i nie idą w "najważniejszym" kierunku tych dwóch wcześniej wymienionych "fabryk" ;)

Ale olać to. :)

Są jedni co lubią "kolejne" nowe wodotryski w Delphi, ale są i tacy co cenią sobie darmochę, otwarte źródła i są konserwatystami. :)

 

Delphi można zaliczyć do języków 4 generacji (upraszczających programowanie, typowe narzędzie RAD), fpc podobnie jak C++ czy Java są językami 3 generacji i nie w ich kwestii jest "ganianie" za nowościami. :)

 

"5corpio": Mi wystarcza Notepad++ i kompilatory: pcc386 jak i pccrosx64.

Lecz napisanie w nich aplikacji typu: "kolejny klient GG z ładnymi przyciskami itp." nie sprawia już takiej prostoty. ALE DA SIE. :P

 

 

Pozdr. fanatyków FPC & GCC :)

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle by się stało gdyby FPC zniknął.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...