Skocz do zawartości

Programowanie


Yos_hi

Polecane posty

A więc chciał bym zacząć, lecz nie wiem od czego.

Interesuje się komputerami od dzieciństwa, lecz nie były to zbyt poważne rzeczy.

Chciał bym się zabrać za programowanie stron www (również via) jak i zarówno tych w 3d.

Jeżeli chodzi o wiek, to mam 14 lat i jeszcze wszystko przed sobą.

Nie wiem jak się do tego zabrać i czy wszystkie języki są potrzebne do programowania gier, czy też aplikacji lub stert kodów html.

Prosił bym was o jakąś poradę / poradniki / materiały / które mógł bym wykorzystać w przyszłości do poznawania tajników pisania.

W szczególności przydały by mi się takie, dzięki którym szybko zapamiętał bym poszczególne rzeczy, oraz utrwalił wiadomości i mógł nimi umiejętnie wykazywać się zarówno w teorii jak i w praktyce (tzw. dla laika ^^) . Dużo czasu spędzam przed komputerem więc nie będzie to czas stracony :)

Systemy w których pracuję to Windows XP sp2 / Ubuntu 7.4 .

Mam nadzieję że pomożecie mi opanować to, co nazywa się programowaniem.

Dzięki czemu teraz właśnie tu piszę. Pozdrowienia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne języki programowania dobre są do różnych rzeczy.

Znajdź sobie kurs jakiegoś języka (w internecie, albo książce) czytaj go przerabiaj... Ważny jest język angielski bo dużo materiałów jest tylko po angielsku.

 

Jeżeli działasz na dwóch systemach operacyjnym to warto by zainteresować się czymś co działa zarówno na jednym i drugim bez zbędnego kombinowania.

 

Polecam język Ruby :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym rozwiązaniem do pisania gier 2/3D będzie C++

Jednak równie dobrze może być to Free Pascal (składnia bardziej przejrzysta? zrozumiała.. :P dla początkujących)

 

Obydwa te języki są rozwijane na wielu systemach... więc przenieść nie powinno być problemu...

 

Co do stronek WWW, to łatwy jest PHP :) + bazy danych MySQL

 

Pozdrawiam.

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAHAHAHAHA.

Masz poczucie humoru z tym pascalem, Spike :D

Delphi jest niezłe, ale pascal i linuks to jest jakaś pomyłka, szczególnie dla początkujących :D

Może niech odrazu zacznie pisac sobie makefile, bo lazarus się wywraca co chwilke?

 

@Autor Tematu: Co chcesz konkretnie pisać? Do wszystkiego są inne technologie - mało kto piszę strony WWW w C++, a mało kto gry 3D w pythonie...

Obrazek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linux to idealna platforma dla programisty ze względu na pełną dostępność kodów źródłowych niemalże wszystkich aplikacji na jakich się pracuje. Dla początkujących też. Język Pascal działa bez zarzutu. Nie zauważyłem, aby Lazarus mi się "wywrócił".

 

mało kto gry 3D w pythonie

 

Nie ma przeszkód żeby napisać grę 3D w Pythonie (jest nawet świetny silnik do tego Panda 3D, w którym tworzone są komercyjne gry).

 

Temat jest o programowaniu w ogóle. Języki skryptowe mają ogólne zastosowanie i można w nich zrobić wszystko nawet jeśli nie będzie to najwydajniejsze rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAHAHAHAHA.

Masz poczucie humoru z tym pascalem, Spike biggrin.gif

Delphi jest niezłe, ale pascal i linuks to jest jakaś pomyłka, szczególnie dla początkujących biggrin.gif

Może niech odrazu zacznie pisac sobie makefile, bo lazarus się wywraca co chwilke?

 

Słuchaj, Free Pascal równie dobrze chodzi pod linuxem jak i pod Windowsem... Nie widzę w tym żadnego problemu.

Jaki MakeFile? Jaki Lazarus? Kto w Lazarusie gry pisał ? Ty? że taki problem z tym masz?

Do kompilacji nawet skomplikowanego kodu wystarczy 1 linijka przykładowo:

ppc386.exe engine_dll.pas -Fuwin -FU_tmp -Mobjfpc -B -Nu -O3 -Sh -Ur -Xs -XX -CX -viewnh -o..\engine.exe  

to wystarcza zazwyczaj... 1 linijka w konsoli to nie jest całe makefile :)

Free Pascal równie dobry jest jak C++, grunt to wiedza dot. programowania w tych językach...

Śmiejesz się, zamiast pierw potwierdzić swoją nie wiedze... ;)

 

Jestem w posiadaniu takich artykułów i kodów źródłowych (wszystko po rusku :D), gdzie gra zajmuje 279kB + 2.6 MB Media pack, jest pod Windows & Linux i jest to 3D FPP... więc nie widzę problemów w pisaniu gier pod FreePascalem.

 

Pozdrawiam.

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, może nie były by to na początek gry poziomu bigpointu, czy rockstar, albo również stron rzędu tych...

 

Na początek chciał bym umieć stworzyć stronę www o tematyce [powiem tylko że dla kwiaciarni w okolicach Rzeszowa] ponieważ utrzymanie owej pochłania trochę funduszy z kieszeni moich rodziców. Wykonanie profesjonalnego site'a siedzi w granicach 100zł+ więc lepiej zaoszczędzić te kilka złotych dla siebie, kupić domenę i server oraz ciąć koszty. Chcę się tego nauczyć, ponieważ teraz nikt w necie nie pomoże/wykona za darmo...

(Chyba że ktoś by się skusił to zapraszam na gg :D) Również chciał bym mieć podstawy do stworzenia takich gier, dzięki którym po roku czy kilku (a może nawet krócej) stworzył bym własną rpg.

Czyli na początek wystarczy mi wiedza do stworzenia typowej mario, lub via typu wykonuj zadania czasowe, zdobywaj doświadczenie.

Nie muszą być one super wypasione, byle bym miał satysfakcję że stworzone przeze mnie.

A także chciał bym zdobyć wiedzę na temat stron www.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTATWykonanie profesjonalnego site'a siedzi w granicach 100zł+

 

Bez urazy ale profesjonalna strona jest zależna i nie jest to cena poniżej tysiąca nawet a rzędu paru... to, że pare osób zrobi za "pare-naście" złotych to jest to tylko parodia... bo ktoś musi rodzinę utrzymać.

 

CYTATCzyli na początek wystarczy mi wiedza do stworzenia typowej mario Za dużo wymagasz na początek... jak nic nie wiesz nawet nie wiesz jakiego języka chcesz używać a już zrobić mario ?

 

Chcę się tego nauczyć, ponieważ teraz nikt w necie nie pomoże/wykona za darmo...
Bo każdy ma swoje życie w którym ma dużo spraw do załatwienia... A na pewno znalazł byś kogoś do zrobienia "czegoś" jeśli byś zrobił coś wzamian konkretnego... jest masa for na których można wykonać bannery, ew. site-y jeśli tylko oferujesz w zamian coś co jest potrzebne komuś innemu. Nie oferujesz nic w zamian? Po to są $$

 

Takie są moje ostre słowa krytyki...

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt 1

Wiesz, nie musi to byc profesjonalna strona.

A że taka jest wycena kodów pisanych przez godziny, to zgodził bym się zapłacić komuś takiemu.

Ale jeżeli jego zapłacić mam za jego ctrl+v to wolał bym to zrobić sam...

 

 

cyt 2

CYTAT

Czyli na początek wystarczy mi wiedza do stworzenia typowej mario

Za dużo wymagasz na początek... jak nic nie wiesz nawet nie wiesz jakiego języka chcesz używać a już zrobić mario ?

 

Możliwe, ale wierz mi lub nie, prędzej czy później zrobie to :P

 

cyt 3

Próbowałem już wszystkiego, dopóki nie trafiłem na tą stronę...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje zdanie jest takie, rob wszystko sam. Ja mialem 15 jak zaczynalem, da sie zauwazyc, nie tylko w kwestii programowanie, ale tez wszystkiego w zyciu, ze tyylko ciezka praca i tylko ona daje efekty. Zadne tlumaczenie Ci przez kogos kto posiada wiedze, nie da takich efektow jak sam to skumasz kumając na początku wszystko od początku (chodzi mi o to, żeby nie pomijać pewnych etapów nauki, bo sie nie chce np.) Może Ci sie zdawać to bez sensu, ale wyszukiwanie informacji o językach i samodzielne ich testowanie czy Ci pasują da Ci w przyszłości więcej korzyści niż się wydaje... :)

My life for Aiur!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zacząłem sam, pewnie wynika to stąd, że wtedy było mało miejsc z informacjami i trzeba było eksperymentować, a jezyk programowania był bardziej ubogi, IDE mniej przyjazne, pamiętam jak guzikami chciałem zrobić system ulic, 5x5 szachownica guzików i podmieniałem im obrazki, straszny kod, ale potem (2 lata później_ zrobiło to inaczej lepiej, potem (kolejne 2) to już wyczesane, pierwsza próba zrobienia gui w dx-ie horror, teraz dobrze jest, choć planuje nowe. Czyli nie musisz od razu wiedzieć jak coś zrobić, ale badać, próbować, czytać, aż w końcu Twoje umiejętności się zbliżą do dobrych, a potem będzie szło co raz szybciej, wykres rozwoju umiejętności bedzie kwadratowy. Choć może się mylę, jak teraz widzę jak osoby młodsze, w liceum zamiatają takie kody.. to może spytaj ich :D

Baza tysięcy lotnisk: http://airportsbase.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie musisz od razu wiedzieć jak coś zrobić, ale badać, próbować, czytać, aż w końcu Twoje umiejętności się zbliżą do dobrych, a potem będzie szło co raz szybciej, wykres rozwoju umiejętności bedzie kwadratowy.

 

Taaa... Jak porównam to co wiedziałem 2 lata, rok temu i dziś, to widzę że w tym roku nauczyłem się ogrom więcej niż w poprzednim roku :P

 

rada dla autora wątku: Przede wszystkim ćwiczenia, nawet jeśli polegają one na przepisywaniu kodu. Pamiętam jak zaczynałem to przepisałem z książki grę w pascalu, taką prostą bardzo... Choć na początku nie bardzo rozumiałem jak to wszystko działa, to jednak potem stopniowo z ciekawości tu coś zmieniłem, tam coś zmieniłem i coraz bardziej się wszystko układało w głowie :P

Ćwiczenia to podstawa!

 

Wszystko przed tobą, nie zrażaj się trudnymi pojęciami, że czegoś nie rozumiesz... Nie przestawaj próbować, kombinować, a w przyszłości pewnie osiągniesz sukces (:

"Motyka w dłoń, Słońce czeka!"

Piszę proste programy i stronki internetowe na zlecenie, zaliczenie...

Delphi, Pascal, C++, (X)HTML, CSS, trochę PHP, Javascript i MySQL

Kontakt: gg:1477872 e-mail: lewymati@wp.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zaczynałem w tym wieku i to na kartce papieru pisałem gry i programy bo nie miałem komputera :D. Masz komfortowe warunki!

 

Znajdź sobie jakiegoś towarzysza i razem kodujcie.

 

Stary sprawdzony sposób. Sam całego google nie przeszukasz, ale w dwóch to już co innego ;) .

 

PS. Tylko lepiej nie mów rodzicom, że z kimś kodujesz przez neta, bo moja Mama to siała panikę i zawsze słuchałem wykładów przed pójściem do kafejki (tak, tak, w tamtych czasach stałe łącze było luksusem), że to mogą być pedofile ... Nie można było żyć -,-

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile ma się lat w piątej klasie podstawówki ?? bo ja właśnie wtedy zaczynałem :P

 

a co do tematu:

skoro chcesz stworzyć stronę to oczywiście PHP

zainstaluj sobie pod ubuntu apache2+php5 (później MySQL)

 

a skoro chcesz się nauczyć programować to masz proste zadanie

napisz prosty portal oparty o pliki tekstowe

jeden plik będzie zawierał menu a każda strona będzie w osobnym pliku

 

i od razu zadanie numer 2 :)

do powyższego portalu dopisz panel administratora zabezpieczony hasłem, który będzie pozwalał edytować wszystkie pliki(te z podstronami) oraz umożliwi zażądanie menu(dodawanie i usuwanie pozycji)

 

a teraz włącz stronę google.pl i szukaj odpowiedzi na swoje pytania jak to zrobić(szukaj nie pytaj na forach)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...