Skocz do zawartości

Pytanie dotyczące szyfrowania GnuPG w Thunderbird


Quentin

Polecane posty

Nie rozumiem kilku rzeczy dotyczących GnuPG. Zainstalowałem ten program + dodatek Enigmail do Thunderbird'a.

 

Chodzi o to, że np. klucz prywatny służy do odkodowywania wiadomości zaszyfrowanych moim kluczem publicznym. I teraz np. założyłem dwa konta w Thunderbirdzie i zrobiłem Generowanie kluczy 2 razy dla tych 2 kont i sądziłem, że będę miał coś w rodzaju pliku gdzie jest zapisany klucz publiczny i prywatny ale czegoś takiego nie ma. I teraz jak np. wysyłam wiadomość z konto1@gmail.com na konto2@gmail.com to przy odbiorze wiadomości na konto2@gmail.com wiadomość jest już odszyfrowana - nawet nie musiałem podawać klucza prywatnego, a przy wysyłaniu wiadomości z konto1@gmail.com klucza publicznego - nie rozumiem tego kompletnie ;/

 

Druga sprawa to to, że np. wysłałem w załączniku do kogoś mój klucz publiczny, osoba odszyfrowała wiadomość ale pliku z kluczem publicznym już nie.

 

I czy może mi ktoś jeszcze powiedzieć jak zaszyfrować wiadomość za pomocą jakiegoś klucza publicznego (tzn. mam ich załóżmy np. 3) ?

 

I o co chodzi z tym - utworzyłem np. jeden klucz dla konto1@gmail.com i jak chcę z niego wysłać gdzieś e-mail zaszyfrowany pokazuje się to:

 

Obrazek

 

Z góry będę bardzo, ale to bardzo wdzięczny za pomoc ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(Quentin @ czw, 08 sty 2009 - 13:28)

I o co chodzi z tym - utworzyłem np. jeden klucz dla konto1@gmail.com i jak chcę z niego wysłać gdzieś e-mail zaszyfrowany pokazuje się to:

 

 

Żeby zaszyfrować wiadomość prawdopodobnie program pocztowy szuka klucza publicznego wystawionego na dokładnie ten adres e-mail, na który próbujesz wysłać. Upewnij się, ze masz taki klucz.

 

Druga sprawa to to, że np. wysłałem w załączniku do kogoś mój klucz publiczny, osoba odszyfrowała wiadomość ale pliku z kluczem publicznym już nie.

Jeśli odszyfrowała wiadomość to znaczy, że może odszyfrować i załączniki (jeśli nie były one dodatkowo zewnętrznie zaszyfrowane). Przeprowadź dokładne testy u siebie na kilku kontach to będzie pewność, że wszystko jest w porządku.

 

Jak wygenerujesz klucze to one są gdzieś przechowywane, czasami w plikach, a może ten twój program przechowuje je w jakiejś bazie danych - wtedy powinna istnieć opcja eksportu klucza.

 

Poczytaj dokumentacje i helpy programów, których używasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zaszyfrować wiadomość prawdopodobnie program pocztowy szuka klucza publicznego wystawionego na dokładnie ten adres e-mail, na który próbujesz wysłać. Upewnij się, ze masz taki klucz.

 

No właśnie.

 

W 2 screenie z mojego 1 - szego postu zamieściłem okienko. Teraz np. na laptopie mam konto1@gmail.com, a na PC mam konto2@gmail.com. Zrobiłem sobie na PC do konta2 klucz publiczny i prywatny. Jeżeli chcę wysłać z laptopa czyli z konta1 wiadomość zaszyfrowaną kluczem publicznym konta2 to w tym okienku wyszukuję na serwerze klucza publicznego konta2 (wcześniej go tam wrzuciłem). Gdy program już wyszuka klucz, zaznaczam fajeczką ten klucz publiczny konta2, który ma zostać użyty do zaszyfrowania wiadomości to - wyskakuje błąd. Taki sam błąd pojawia się przy sytuacji odwrotnej - analogowej do tej:

 

Obrazek

 

Jest tam napisane "brak klucza publicznego". A przecież zaznaczyłem klucz publiczny z wyszukiwania z serwera... ;/

 

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc ;)

 

PS. "konto1@gmail.com" to to konto guzekmichal@gmail.com, a "konto2@gmail.com" to to konto Quentin026@gmail.com.

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro gpg wywala błąd, że "brak klucza publicznego" to pomimo tego że gdzieś tam coś zaznaczyłeś klucz publiczny musi zostać zaimportowany i widoczny przez gpg. Jeżeli chcesz mieć pewność, że klucz jest poprawnie zaimportowany to skorzystaj bezpośrednio z gpg (z terminala). Opis jak to zrobić znajdziesz na googlach. Można też ułatwić sobie i zainstalować graficzną nakładkę na gpg, ja używam programu SeaHorse. Jeśli chcesz to prześlij mi w wiadomości prywatnej (przez forum) swój klucz publiczny to potestujemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...