Skocz do zawartości

Piractwo a programowanie


Greensand

Polecane posty

Dziwne ale takiego tematu nie spotkałem...
Ciekawi mnie wasz stosunek do piractwa. Jakie są wasze doświadczenia, jak rozumiecie to co robią piraci
Co rozumiecie przez samo piractwo, znane głośne przypadki jakie znacie np. z tą firmą co jest w tym samym dziale albo niedawna głośna afera (pisali nawet w CD-Action) z akcją policji wymierzoną przeciwko wielkim dystrybutorom piratów...
Temat może i nudny i oblatany ale ciekawi mnie punkt widzenia programistów...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie nie ... teraz tylko pytanie. Pracujesz w policji w dziale walki z piractwem komputerowym? laugh.gif
Powaznie, osobiscie staram sie uzywac orpogramowania legalnego, tzn zaplacilem (tak bede sie chwalil) za winde XP, office oraz kompilatory ktorych uzywam. Programy typu Photoshop itp niestety sa dosc lewe z prostego wzgledu - nie zarabiam na nich i korzystam do obrobki moich fotek z kamery i aparatu-. Do takich zabaw niestety koszt programu jest za wysoki. Sadze ze powinny powstac wersje Home takiego oprogramowania o nieco okrejonych mozliwosciach i nieco bardziej przystepnej cenie. Wtedy czemu nie .... ale 2 tysiace PLN ... niec sorry ale porazka.
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt ale ile razy mozna sie uczyc programu na nowo ?? poki sie dalo mialem wersje trial i przeinstalowywalem na nowo po skonczeniu sie licenji. teraz niestety sie nie da tak i sila rzeczy ... obrabias zdjec pod Paint'em sie nie da wiec lipa i [b]wogole ... a shareware sie do tego takze za bardzo nie nadaje. Dlatego wlasnie napisalem wczesniej ze fajnie by bylo moc kupic legalnie wersje home takiego PSa, niech bedzie mniej funkcji, niech wyjma wszystkie bajery, byle mozna bylo w domu popracowac nieco i cos zrobic z fortkami, podkolorowac czy zmienic nasycenie ... niech kosztuje normalna kase a z imla checia pojde i kupie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony gry są za drogie i tak tłumaczy sie więkoszość "domowych" piratów , ale z drugiej strony projekty coraz to drożysze , a co za tym idzie rozbudowanyhc gier ( budżety sięgające kilku milionom dolarów na dobrą gre to już standard ) nie mogą być rozdawane za darmo. Kopiując gry i płyty po prostu nie doceniamy pracy osób tworzących gre/program, a jako programiści takie zachowanie jest niedopuszczalne gdyż sami jesteśmy autorami oprogramowania i jakbysmy się czyli gdybyśmy napisali jakiś program i chcieli go sprzedawać a nikt by tego nie robił tylko dla tego, że opłacalnije jest ściągnąć cracka. Co do Maya, Photoshop, Pain Shop Pro itp. to racja, że jest to troche przesadzone. Są to programy do użytku komercyjnego przede wszystkim i żaden użytkownik nie wydałby kilku-kilkunasty tysięcy złotych dla zabawy takim programem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest pełno-prawna aplikacja bez możliwość wykorzystania do użytku komercyjnego. Niestety jak na razie mało producentów używa tego typu "reklamy". Czym by był np. Delphi jeśli nieposiadałby wersji Personal?
:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem okazje kupic legalnie za 250 zyla ...
slowem wyszlo taniej niz 2k ... a swoje plusy niestety ma, szczegolnie w przypadku wykorzystywania urzadzen zewnetrznych jak dyski FW, nagrywarki USB czy takie tam ... a niestety tego uzywam dosc czesto bo juz nie mam miejsca w obudowie ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] Tak jasne teraz to każdy ma legalne oprogramowanie, a co do tego win XP to strata kasy [/quote]

Zobacz to w ten sposób. Powstają gry amatorskie w których do produkcji wykorzystano np. MS VC++, Photoshop, 3D Studio MAX. Nikt nie uwieży, że autorzy mają na te programy licencję, ale publicznie nikt się nie przyzna, ale jak pisałem wyżej to wina producenta a nie użytkownika.
:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piractwo = Działalność Charytatywna :twisted:

Nic dodać nic ująć 8)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zastanowiło mnie to co powiedział Drazek. Masz racje pisząc że to wina producentów, którzy żądają absurdalnie heroidalnych cen. Pomysł który zaproponuje jest bardzo prosty. Szukać odp. komercyjnych produkcji w bezpłatnym sofcie np. jak ktoś nie słyszał to polecam
3D Studio max- Blender
PhotoShop-Gimp (Świetna produkcja biggrin.gif Prezent od Linuxa)
Norton Anty Virus (Nie wiem czy dobrze napisałem sorry) i inne płatne antywirusy- Avast
Microsoft Office-Open Office - także chyba jak pamiętam kolejna dobra produkcja z linuxa

Można tu spostrzec że wiele profesjonalnych(Gimp, Open office) pochodzi z platformy Linuxa, a więc…

Windows-Linux smile.gif

Sam kiedyś miałem i pozytywnie mnie zaskoczył… najbardziej tym 'swojskim' że to tak ujmie klimatem. Widać było po dołączonym sofcie że nie tworzyli tego programiści z 10 milionowym budżetem ale ludzie którzy naprawdę to kochają.
A poza tym gry dołączone do linuxa na głowę biją idiotycznego sapera...: biggrin.gif

// ej..Saper to świetna gra :> ale racja, gry w linie są świetne - Iskar

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

argument o grach na linuxie mnie przekonal ... :?
niestety open officie sie nadaje co najwyzej do pisania listow do babci. Sprobuj napisac w nim prace magisterska nie klnac przy tym ni razu lub wstawic w pelni automatyczny i dobrze dzialajacy spis tresci ...
zycze powodzenia. Bylem tam probowalem i sie skonczylo na wywaleniu z dysku ..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć licencję na komercyjne programy, jeżeli wykorzystuje to co w nich stworzyliśmy także do komercyjnych celów - takie jest moje zdanie. Co do gier, to moim zdaniem gdyby nie piractwo, to mnóstwo ludzi nie wiedzieliby co to Warcraft, Diablo itp. Nie mieliby szans, bo kogo stać na kupowanie ciągle komercyjnych gier? 150zł za jedną gre - to moim zdanie duża kwota, ale trzeba pomyśleć o autorach - robią to, żeby zarobić na życie, a przeciez przy każdej grze pracuje sztab ludzi, trzeba zrobić reklamę itp. Moim zdaniem, dzięki piractwo ludzie mogą się przekonać do gry i kupić oryginała nawet, gdy mają już działącego pirata - tak było w moim przypadku, grałem na piracie w Diablo i postanowiłem kupić sobie oryginał, bo ta gra i jej autorzy zasługują na to w 100%.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] zdecydowanie nie ... teraz tylko pytanie. Pracujesz w policji w dziale walki z piractwem komputerowym? :lol:
Powaznie, osobiscie staram sie uzywac orpogramowania legalnego, tzn zaplacilem (tak bede sie chwalil) za winde XP, office oraz kompilatory ktorych uzywam. Programy typu Photoshop itp niestety sa dosc lewe z prostego wzgledu - nie zarabiam na nich i korzystam do obrobki moich fotek z kamery i aparatu-. Do takich zabaw niestety koszt programu jest za wysoki. Sadze ze powinny powstac wersje Home takiego oprogramowania o nieco okrejonych mozliwosciach i nieco bardziej przystepnej cenie. Wtedy czemu nie .... ale 2 tysiace PLN ... niec sorry ale porazka.
Pozdrawiam [/quote]
Zawsze zamiast Photoshopa zostaje GiMP, mi wystarcza do obróbki zdjęć wink.gif
Zamiast 3ds Max zostaje Blender, po prostu zamiast korzystać z nielegalnego trzeba się zaprzyjaźnić z jego darmowym odpowiednikiem smile.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote] Zawsze zamiast Photoshopa zostaje GiMP, mi wystarcza do obróbki zdjęć wink.gif
Zamiast 3ds Max zostaje Blender, poprostu zamiast korzystać z nielegalnego trzeba się zaprzyjaźnić z jego darmowym odpowiednikiem smile.gif [/quote]
z tym sie zgadzam ... nie mniej jednak niech nikt mnie nie przeknuje ze nie mogloby byc wersji home niektorych softow ... bo pomysl jest jak najbardziej na czasie co pokazuje na przyklad Avast. Do domu masz za free, firmy placa. Przegladalem ostatnio ich wyniki finansowe i bynajmniej sprzedaz ich oprogramowania rosnie ... bo jak ktos ma w domu i polubi to i szefowi doradzi zeby w robocie kupil ... darmowa reklama slowem a i piracenia unikaja przy okazji ...
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony zastanówcie się... sami chcemy robić gry, jak się poczujecie jak za 1-10 lat wydacie super hit i pójdziecie na stadion i zobaczycie multum piratów co krzyczą : "Siuper gra 20zł" Patrzycie a to wasze dzieło ? hmmm albo się zakręci w oku łezka albo dostaniecie kurwicy :twisted:

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to będzie w przyszłości, ale w tej chwili bardziej mi zależy na tym, żeby gra była popularna i ludzie uważali ją za prawdziwy hit - to będzie dla mnie największe wynagradzenie za włożoną w tworzenie gry pracę, a jeżeli będzie dobra, to i znajdą się chętni, którzy będą kupować oryginały.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...