Skocz do zawartości

Tworzenie Gier


Gość Gelldur

Polecane posty

Na starcie zastrzegam ,że nie chce aby ktoś za mnie ją pisał czy w ogóle chce ją pisać (po prostu chce się zapytać z ciekawości)

 

 

Tworzenie map do gry:

 

Wiem ,że modeluje się domki np w 3ds max i podobnych programach ale zawsze sie zastanawiałem jak twórcy gier łączą wszystko razem : drzewa ,krzaki ,domki i powstaje mapa gry.

Oni używają jakiś specjalnych programów np z rodziny autodesk czy piszą własne edytory map?

 

 

Dzięki za sensowne odpowiedzi ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużej mierze programiści gier piszą sobie własne edytory map, ze względu na proste późniejsze możliwości zmiany "czegoś" lub też ze względu na możliwości prostego przetwarzania, transformacji czy poruszania obiektami znajdującymi się na owej mapie. Edytor map to nic innego jak program, który umożliwia wczytanie wielu obiektów 2 czy 3D, odpowiedniego ich umiejscowienia w przestrzeni i późniejszego zapisania ich parametrów takich jak (dane obiektu: vertex'y, face'y, tekstury, pozycja na mapie itp.).

 

Pozdrawiam.

Prawdziwy programista wiesza sie wraz ze swoim programem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak to zaprogramujesz i czy nie użyjesz za dużo wierzchołków podczas edycji modeli.

 

Zrobisz ogromną mapę, ale nie musisz jej zawsze całej wyświetlać (ba, tak się nawet nie robi :D ) wyświetlasz tylko te face'y które widzi gracz...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha dzięki ;) i jeszcze jedno pytanie do map :D np. jak stworze mapę to będzie je ktoś mógł odkodować?

Wszystko zależy od tego jakiego formatu zapisu użyjesz. Jednak ktoś na pewno będzie mógł to odkodować.. jak koleś jeden w 2 tygodnie złamał zabezpieczenie HD DVD (nad którym pracowało sporo wielkich koncernów :D ) to wszystko jest możliwe ;)

 

Dlatego gry tworzone w profesjonalnych studiach chociaż na tyle utrudniają, że tworzą własne formaty zapisu. Czy tam lekko modyfikują stare.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...