Skocz do zawartości

Specjalisci.


Toster

Polecane posty

Jakos tak z rana natchnela mnie mysl z ktora sie juz w sumie oswoilem i podziela ja wiekszosc moich znajomych. Tak czy siak rozwine ja, jak kogos to zainteresuje niech dorzuci swja opinie.

 

Przegladajac fora (+ cv'ki osob z ktorymi mialem okazje prowadzic rozmowy kwalifikacyjne) dochodze do wniosku ze zyjemy w kraju pelnym specjalistow. Wynika z nich ze wystarczy przeczytac ksiazke >> lub zrobic kilka tutkow i czlowiek nauczyl sie jezyka/technologii.

Inny przyklad, podczas rozmowy kwalifikacyjnej zawsze zadawalem pytanie:

Jak Pan/Pani ocenia swoja wiedze i umiejetnosci z jezyka C++ w skali 0-10 pkt.

Standardowa odpowiedz 8-10.

Pytanie ktore nastepowalo pozniej:

Prosze dopisac cialo funkcji:

char * reverseString(const char * text);

 

na kilkanascie osob, zadanie to zrobilo 2-3 osoby...

 

Reasumujac: Ludzie nauczice sie troche pokory, wiele postow jest w tonie "ja wiem najlepiej", gdy po krotkiej rozmowie z kims okazuje sie ze ma 14-18 lat i programuje kilka miesiecy. Argumentujac ze zrobil to juz kilka razy i zawsze dzialalo doskonale. Ja tez tak kiedys robilem ale jak otwieram swoje programy napisane 4-7 lat temu (archiwum na CD) to mnie czarny smiech ogarnia patrzac na cuda ktore wyprodukowal moj umysl.

 

Z drugiej strony patrzac na swoje wypowiedzi na forum sam jestem takim f*** co wie najlepiej, chyba bede musial nad tym popracowac. Anyway co sadzicie o naszych krajowych specjalistach ?

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam kiedys jak Toster mi kazales na IRCu napisac cialo do tej funkcji ;) tez jakis blad zrobilem, a myslalem ze dobrze bylo ;> no ale spoko, o to chodzi zeby sie uczyc, lepiej przyjac konstruktywną krytykę niz odrzucac bo ja wiem najlepiej.

My life for Aiur!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, specjalistów mamy sporo, dlatego kierunki informatyczne na studiach zaczyna sporo, kończy ćwiartka danej grupy :D

 

Ale freelancerzy na zlecenia.przez.net często zwijają sprzed nosa zlecenia firmom, która wymaga 10-krotnie wyższego wynagrodzenia :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toster - 100% prawdy :D. Co mogę dodać? Powiem krótko - jak to mi powiedział SZef kiedy pracowałem w INC :

 

"Wolę zatrudnić chłopaka po zawodówce co pracuje na budowie, utrzymuje 3 dzieci i programuje zawodowo wieczorami niż studenta którego trzeba wszystkiego uczyć..."

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez to zauwazylem, ze ludzie przychodza, rzucaja dyplom mgr z ocena 5.0 i czekaja ze pracodawca kleknie i pocaluje go w stope bo on jest mgr. A jak przychodzi co do czego to sie okazuje ze programowac on zaczal na 2gim roku studiow i poza rzucaniem nazewnictwem i masa teorii nic pozatym soba nie prezentuje.

Always Dark<br />u1_tt_logo.png banner-1.pngexFabula-banner.pngson_banner_ubersmall.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh.. Jason, ales ty naiwny, to ze ktos skonczy studia to nie znaczy ze cos umie. Mialem okazje rozmawiac z kilkoma pracodawcami i wlasnie jest wielu 'specjalistow' ktorzy maja przed nazwiskiem 'mgr'.

Tylko bez osobistych wyzwisk Panie Moderatorze.

 

Przecież wiem, że kujon też skończy informatykę. Ale chodziło mi o to, że mimo tego sporo ludzi ją kończy nawet po pierwszym semestrze :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to wina tego że nigdzie nie jest napisane co trzeba umieć aby móc powiedzieć 10,7,2, itp. I to mnie wkurza, ktoś każe ocenić umiejętności w jakiejś dziedzinie,a przecież jego "8" nie musi być równe memu "8", bo dla kogoś szczytem osiągnięć jest zrobienie pacmana, to jak umie to zawsze powie 10/10, a dla kogoś pacman to 4/10, powinno się zrobić unormowaną skalę i po sprawie, znaczy ktoś może oszukiwać, ale można go zapytać o coś co na zdefiniowanym przez siebie poziomie powinien umieć

Baza tysięcy lotnisk: http://airportsbase.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z programowania miałem poprawkę :D ale pytania były ostre, przy użyciu specjalizacji szablonu, polimorfizmu i przeładowania operatorów = i , (przecinek) był kod obliczający jak się okazało pochodną wielomianu (dowiedziałem się 4 miesiące później że to to robiło):D Chodziło o jak zawiły i trudny kod, a pytania były czy kompilator w danym miejscu zrobi bliskie czy dalekie wiązania wywołania metody z ujenymi punktami :D Na poprawce było to samo więc zrobiłem ściąge:D

jak każdy ma sie ocenić wg własnego kryterium to obroni swoje zdanie w tym kryterium, a Ty go oceniasz wg innego i tu jest problem.

Baza tysięcy lotnisk: http://airportsbase.com

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez tak kiedys robilem ale jak otwieram swoje programy napisane 4-7 lat temu (archiwum na CD) to mnie czarny smiech ogarnia patrzac na cuda ktore wyprodukowal moj umysl.

Hehe, mam tak samo, choćby czytając swoje stare tutoriale... ;) ale czasu na ich poprawienie niestety brak.

 

U nas na studiach osoby, które mają najlepsze oceny niestety wiedzę z programowania mają niewielką. Jak to kolega określił, uczą się tak jak w szkole średniej - wykuć, zdać i zapomnieć.

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj." M". Twain. Metryczka dla dziecka może być wspaniałą pamiątką narodzin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

×
×
  • Utwórz nowe...