Skocz do zawartości

[Pascal]Ktory najlepszy


VegA

Polecane posty

Acha nie przeczytalem dokladnie srr Blind :D wlasnie na poczatek chcilem zrobic taka gre Labirynt gdzie steruje sie kwadratem 1x1 i trzeba wyjsc z niego :D bo to latwe jak na poczatek :)

ok.moge zaczac ale w czym mam to napisać w Dev-Pas? BO tego to nikt mi nie powiedzial :D xD :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Początkowo najłatwiej będzie w Delphi. Później najłatwiej też będzie w Delphi. xD. A gdy przejdziesz na PRO też najłatwiej będzie w Delphi xD. Warto wiedzieć że język ten ma ciekawe właściwości - prosty dla początkujących i wystarczający dla profesjonalistów :). W Devie nie moge kodować i w Lazarusie (jeszcze) też nie (denerwują mnie niewykończone elementy IDE i często powolna kompilacja). Only Delphi

 

Do wyboru masz 2 wersje:

 

-Delphi 7 (stara szkoła)

-Turbo Delphi (nowe cacko z nowoczesnym IDE - dobre ale jak długo się siedziało w D7 to trudno się przesiąść, no i ogromnym minusem jest to że trzeba instalować platformę .NET... By kompilować dla Win32. Ten zabieg może skutecznie zniechęcić do tej wersji - ale warto się przyzwyczajać - Borland raczej nie cofnie się do IDE Delphi 7... A język idzie do przodu co zwiększa jego możliwości. Od razu polecam odwiedzić stronę www.liteapplications.com by "skonfigurować" ;] wersję explorer, albo triala Delphi 2007).

 

PS. Blind - nie prawda :D. Pierwszy program jaki napisałem to właśnie była gra :P - 3 levelowa gdzie malowało się drogi kwadracikiem (nie wiedziałem jak zrobić buforowanie ekranu w TP7 :D). I lepiej unikaj forum bo się rozleniwisz - goto google i kup sobie kilka książek.

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie HNB.Widać, że długo już w tym siedzisz i pomagasz innym. Tak więc zacznę pracę w Delphi. Jak czegoś nie będę wiedział to napisze na GG do ciebie.

 

Pozdro i jeszcze raz wielkie dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTATJak czegoś nie będę wiedział to napisze na GG do ciebie

 

No to się wkopałeś stary xD (HNB)

 

PS. Sorry musiałem nabić posta :)

 

wiesz ja dopiero zaczynam czyli rozumiem to tak ze w Dev-Pas mam pisać gry a w FPC mam uzywać jako kompilator (czyli to przetwazać na .exe)

Dobra żeby nie było OT: Dev jest tylko środowiskiem w którym piszesz kod a fpc jest kompilatorem z którego to już ten Dev korzysta czyli piszesz TYLKO w Dev-Pas ponieważ on za Ciebie automatycznie kompiluje to naciskając magiczny przycisk Compile. Co innego gdybyś chciał pisać np. notatniku kod wtedy go zapisujesz i odpalasz w lini komend FPC z odpowiednimi parametrami + podajesz ten swój plik zapisany przykładowo w notatniku. A, że nikt nie jest głupi i nie lubi pisać w notatniku itp. wszyscy piszą w różnych IDE typu: Lazarus, Delphi, TurboPascal itp. itd. etc.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ja powiedzialem ze czesto bede pisal na gg?? bede pisal na forum ;p

Dzieki 5Corpio czyli zobacze te dwa programy xD napewno co bede uzywac. Dzieki wszystkim za pomoc jak co to bede jeszcze tutaj pisal :D:) ale mam nadzieje ze sam do wszystkiego dojde.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trafisz na jakiś problem ^^ - zawsze chętnie pomogę. ale faktycznie forum jest nawet dobrym rozwiązaniem - może ktoś też będzie miał podobny problem i sobie go wygoogluje, co innego jeśli chodzi o światopogląd cz sugestie odnośnie konkretnego aspektu związanego z lekkim nadzorowaniem projektu xD.

 

5corpio - ;P.

 

Opisany przez Ciebie dylemat jest dość ważny ^^. Sam bym chciał żeby mi ktoś udzielił wskazówek kilka lat temu. Najlepiej dla Ciebie jak dołączysz się do jakiegoś teamu, założysz własny - nawet jak nic z tego nie będzie zdobędziesz ogromne i bezcenne doświadczenie - nie bój się pisać kodu, na początku wszystko się sypie.

 

Zasysaj przykładowe programy z kodem źródłowy w Delphi.

 

Tak czy siak życzę powodzenia (raczej wytrwałości) :D z pewnością się przyda.

 

Jak już nauczysz się Pascala koniecznie kup książkę Delphi Almanach wydaną w helion.pl (ale to już tylko na high level) - świetne kompendium Object Pascala.

 

Zaletą kodowania w D7 jest to że jest dość kompatybilny z FPC. Ale o tym kiedy indziej ^^. O ile chcesz kodować na poważnie ;)

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK,dzieki za pomoc, a co do Teamu to umnie nikt sie tym nie interesuje tylko ja tym sie zainteresowalem potym jak w gazecie EKSPERT byl opis jak zrobic wlasnego Queka.Poszukam moze cos do teamu, ale jak na razie chce cos zrobic sam jakis porsty program cos prostego, zeby bylo ze cos umiem :D Mam ksiazke "Tworzenie Gier 2D i 3D w jezuky Turbo Pascal" Tak wiec bede pisal na forum jak co i prosze o pomoc w niektorych sytulacjach. (Mam juz program Delphi 7).Jak zrobie cos to dam znac :) Zobaczymy ile to potrwa.

 

Pozdro all.

 

A ty HNB nalezysz do jakiegos teamu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta książka jest świetna. Ciekawy jest dział assemblera. Jedyne minusy to takie że autor nie dotrzymał słowa i nie zrobił obsługi textur większych od 128x128 i nie pokazał jak operować rejestrami (db 66h, lol)32 bitowymi ^^. A tak to bardzo dobra i ciekawa książka.

 

To że jest w TP7 niczemu nie przeszkadza ;P.

 

5corpio) Jeśli niczego się nie nauczyłeś to chyba jej wcale nie czytałeś. Co prawda skupia się na pisaniu warstwy obsługującej grafikę, myszkę i klawiaturę pod DOSem ale nic to :P. Mi się bardzo podobała. Powiem że nawet czasem do niej sięgam, i oglądam sobie ten śliczny kod asm (miałem ją zanim kupiłem komputer i kodowałem na kartkach papieru xD!)...

 

Może normalny programista nic z niej nie wyczyta ale jak się jest zboczonym/spaczonym zawodowo to 16 bit kręci xD... A to jedyna tego typu pozycja jaką znam w Polsce (TP + 13h) - zresztą jak rozmawiałem z autorem to dowiedziałem się mi. że wszystko przenosił z Cepa :D i wzbogacił troszkę od siebie :) - chciał mieć taki silnik w TP a że potrzebował kasy na kartę graficzną to postanowił napisać książkę xD. Mówił że nawet nieźle się sprzedała.

 

Kiedyś słyszałem "w TP nie da się programować gier" a tu ta książka dzięki której napisałem pierwszą grę a zarazem program, właśnie w TP ^^. (ironia?)

 

Później przeczytałem w książce o Delphi Adama Boducha że Delphi się do tego nie nadaje - co mnie zbulwersowało i chyba napiszę książkę "Pisanie gier 2D/3D w Delphi" xD - ale to dopiero jak wydam jakąś grę :).

 

VegA) Tak mam team DaThoX ^^. Ale jeszcze nie przyszedł czas by się o tym rozpisywać :>. a to z Experta jest marne. Zdaje się że w C# i w .NET. Szanujący się zboczeniec nie pisze nic w .NET przynajmniej dopóki nie będzie bardziej popularne (platforma .NET to zerżnięcie rozwiązań Borlanda z VCL Delphi które istnieje już od ponad 10? lat). Sux M$...

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to co było w Expercie to lipa, ale od tego zaczołem zobaczyłęmm pierwesze kody i kupiłem książkę.Ta książka jest fajna ciekawa :D często zaglądam do tematu ANIMACJA MAPY :) to jest to co lubię. Gra strategiczna gdzie buduje się armie i zabija np. WarCraft, Red Alert itp. Teraz pisze sobie mini programik który będzie moim pierwszym programem na którym siedziałem sam i to dosyć długo te 100lini kodu :P

 

Oczywiście, że będę pracował w TP7 chyba, że coś nie wypali to w Dev-Pas albo i nawet Delphi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Biorąc pod uwagę wielkość okna konsoli i że przy przechodzeniu przez krawędzie się wychodzi z drugiej strony(co dla mnie jest na +) ciężko by było w niego przegrać bo ile musiałbym siedzieć żeby ten wąż był bardzo duży conajmniej z pare godzin xD Ale ogólnie fajnie poza tym malutko zajmuje.

Ot taka mini-strona moja po godzinach :)http://www.wnetrzekuchni.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maksymalna dlugosc weza wynosi 54 (z glowa i poczatkowa dlugoscia weza) czyli trzeba zebrac 50 jedzenia :D

 

no to teraz czeka mnie nastepny mini programik :D:) ta gre robilem prez 7dni :P no to teraz moze cos lepszego :D ale niewiem co :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna gierka ale ma błędy :(

 

Grałem sobie miałem już dość długiego węża, zjadłem ta gwiazdkę i nowa się pojawiła w miejscu końca ogona i się do niego przyczepiła przez co nie mogłem jej zjeść bo bym się ugryzł w dupę :P

 

Więc w przypływie wolnego czasu napraw to ;D

"Bogowie to bugi ludzkich umysłów" Gifanonim ®

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok zmienie to :) sa 2 powody czemu tak jest

 

1. jedzenie pojawia sie tam gdzie jest waz (xw,yw)=(xj,yj) w - waz, j - jedzenie.

2.Musi byc jakis blad podczas zjadania

 

Ja jak gralem to niemialem blędów :D Wkoncu to wersja v.08 :D probna :P

 

narazie bede robi w malych okienkach a jak co to tak juz za jakies 2-3tyg. zaczne robic juz w duzym oknie a we wakacje zaczne robic w DELPHY xD :D (jak dobrze pojdzie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję xP, ale też mam ten błąd :). Czekam na więcej xD

soon Delphi will be only for veterans and finally we all will die at the end…

delphi.dathox.com - nowinki z świata Delphi/Pascala

only programmers and drug dealers call their customers "users"

 

Oto cisza przed burzą, Chwile się dłużą.Z gór schodzi dużo chmur ku podnóżom.Ptaki milaczą, drogi suche jak wiór się kurzą, Ptaki milczą a drogi się kurzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem czemu jest ten błąd. Gdy pojawia się jedzenie :) to to '*' pojawia się w miejscu węża czyli tak jak napisałem.

 

Tak więc tego błędu chyba nie naprawię ;/ przynajmniej niewiem jak :( ale będę próbował :) coś z tym zrobić :D

 

Do jutra albo nawet do dzisiaj do godziny 22:00 powinienem to naprawić :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...